آزادكیش

نویسنده : سروش
تاریخ : جمعه 22 تیر 1397 08:47 ب.ظ
ملایر در جنوب همدان است و سر راه همدان به اراك. همچنین از غرب به نهاوند و از جنوب به بروجرد محدود میشود. اینجا نیز اگرچه در گرد و غبار تنیده بود اما وضع همدان اسف انگیزتر بود.
ملایر با آنكه شهر نسبتا سرسبز و پردرختی است، انبوه درختانش چندان خوش چهره نیستند چرا كه درشان نظم و یكدستی رعایت نشده؛ مثلا خیلی جاها یك درختی پیر و بزرگ است و درخت كناریش نهالی است. یا این كه یكی چنار است و درخت كناریش نوعی دیگر.
در همدان بسامد ته چهره های تركی-مغولی زیاد نبود و شدت این نوع چهره ها نیز ملایم به نظر میرسید. در ملایر نیز این ته چهره ها هست اما احساس كردم نسبتش به كل جمعیت، كمتر از همدان باشد. با این حال غلظت بعضیهاشان از آنهایی كه در همدان دیدم بیشتر بود. چشم و ابروی ایرانی (چشمان درشت و ابروهای پرپشت كشیده) در ملایر نسبتا زیاد به چشمم آمد. چشمان رنگی نیز در این شهر كم نیستند. روی هم رفته فكر میكنم شهر همدان چشم رنگی ترین مردم ایران را داشته باشد.
در ملایر آدمهای بلندقد چهارشانه ی نسبتا زیاد دیدم و از این بابت در نظرم به اراك مانند بود. جالب است كه ملایر اگرچه در استان همدان واقع است اما خودشان هم بر این باورند كه از نظر زبان و فرهنگ بیشتر شبیه اراك (مركز استان همسایه) میباشند تا همدان! در ملایر مردم پابلند (پایین تنه ی بلند نسبت به بالاتنه)، نسبتا زیادند.
از نظر جمعیت، ملایر شهر دوم استان است. اگرچه در شهر، تك و توك تركی هم به گوشم خورد اما زبان عمده ی مردمش باید از خانواده زبانهای لری و لكی باشد. ملایریها را به نسبت همدانیها شیكتر و ترتمیزتر دیدم و از این جهت نیز به اراك شبیه ترند تا همدان. روی هم رفته به نسبت جمعیتش و این كه خیلیها مینالیدند از بیكاری و فقر منطقه و كوچ ناچار مردم به شهرهایی چون تهران، مردم ملایر را بافرهنگ و آداب دان یافتم.
یكی از مشكلاتی كه در استان همدان با آن روبرو بودم، گران بودن نسبی هتلها و اقامتگاههای آن بود. در قیاس با منطقه ای چون آذربایجان یا حتی خراسان، استان همدان از این بابت گران محسوب میشود. گویا مثل همه ی امور دیگر مملكت ما، این عرصه نیز نظم و قاعده ی دقیقی ندارد و مسئولان هر استانی یك جور اعمال سلیقه میكنند. حتی در پاكیزگی و امكانات مكانهای اقامتی هم آشكارا تفاوت سطح در استانها و حتی در اقامتگاههای یك استان وجود دارد.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر