تبلیغات

آزادكیش - اجداد

نویسنده :سروش
تاریخ: جمعه 15 بهمن 1395 10:17 ق.ظ
اجدادی ك عموما نمیشناسمشان و در تاریخ و پیشاتاریخ نیز گمند. من برخی از ایشان را ب تخیل ب تصور آوردم؛ گاه هولناكند و گاه منزجر كننده.
***
جد 133مم اگر در آن قحطسالی، آن مردارهای بوگندوی تهوع آور و بیماریزا را نمیخورد، از آن بیابان دور افتاده خلاصی نداشت و نسلی از وی باقی نمیماند! آن سال، مگر دو سه تن، كسی از ایشان نماند.
جد 45م تازه جوانم اگر در شبیخون قبیله شركت نمیجست، از كجا معلوم نسلی از وی باقی میماند؟! او ك صبح همان شب از زخم دوشینش هلاك شد! از این طرف -اصلا- بگذار نگاه كنیم؛ جده ی 45مم آن شب دهشتناك ك ب ایشان شبیخون زدند، ب جای زنده مانی، ب زیر افكندن خویش از آن دیوار بلند را اگر عملی كرده بود -كما این ك تا پایش نیز رفت- سلسله نسبش ب من نمیانجامید!
خودخواهی و خودپرستی و شاید شهوتپرستی جد 15مم اگر نبود، سر پیری و با آن قامت خمیده هوس نمیكرد جده ی 13مم را بگیرد ك هنوز چند بهار را بیشتر ندیده بود! پیر زمینگیر، چقدر هم بعد از آن عمر كرد!
جد 66مم اگر در یكی از گرد و خاكهای جوانیش، جد 67مم را نكشته بود و 68مین را ناكار نكرده بود، شاید حتی فرصت ادامه ی زندگی نمیافت تا مگر نسلی از خود بگذارد.
خیلی آن طرفتر، آنجاها ك شماره ی اجدادم چهار رقمی استند، احراز دو رتبه ی پشت هم، یا یكی در میان، یا حتی سه رتبه ی پشت هم برای اجدادم یا جده هایم در سلسله ی نسب، اصلا چیز عجیب و غریبی نیست. بعدها بود ك قاعده عوض شد و جز در موارد استثنا و شاید بحرانی، این روال تكرار نشد.
اسب! اسب اگر نبود، چگونه موجهای اجدادم، یكی پس از دیگری، ب نوبت، از بیابانهای آسیای میانه سر میتوانستند بردارند و پهنه های گسترده را ب سختجانی درنوردند و بر خان گذشتگان این دیار بنشینند و در دامان زنانش فرزندانشان را بپرورند؟!
آن ابر مرد تاریخ اگر نتوانسته بود در میان قبایل، آن اتحادی را ك دیگر هیچ بار در تاریخ تكرار نشد،پایه بگذارد، نه من ك خیلی از ما نیز در وجود نبودیم اكنون! آن اتحاد قائم ب تجاوز و غارت، دوام كرد و نیرو گرفت و خیلی بر سرنوشت دنیا تأثیر گذاشت.
بسا دین ك از شمشیر بر گردن من است؛ چ آن شمشیر ك بر گردن شوهر جده ی 7مم در جنگ هرات فرود آمد و چ آن ك بر تنهای بسیاری نشست و قلمرو اجداد ایرانی و یونانیم را در هم آمیخت. و چ بسیار شمشیرهای دیگر.
عاشقی اگر نبود، مصلحت اندیشی اگر نبود، ایثار و احساس مسئولیت و طمع كاری و زد و بند و... اگر هر یك در جایی و ب مناسبتی در این سلسله نبودند، من چگونه در وجود میآمدم؟!
خودپرستی و سلطه طلبی و تبهكاری و خونریزی و... اجدادم اگر نبود، من چگونه اینك میتوانستم بود؟!


ابزارک های وبلاگ

قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :