آزادكیش

نویسنده : سروش
تاریخ : شنبه 18 دی 1395 10:25 ب.ظ
تفاوت
بیتفاوت
بیتفاوتتر
بیتفاوتترین
بیتفاوتترینِ
بیتفاوتترینِشان
هر یك از واژگان بالا، اگر چ ب واژه ی مركزی (تفاوت) وابسته است اما معنای متفاوتی دارد و از این رو، ب نظر من شخصیتش مستقل است. و برای این شخصیت مستقل، باید شكل مستقلی نیز قائل شد. اما با توجه ب چسبان بودن برخی حروف و ناچسبان بودن برخی دیگر در دبیره (رسم الخط) فارسی، این شخصیتهای عموما مستقل ممكن است با شخصیت مركزی (واژه ی هسته ای) چنان شكل متفاوتی پیدا كند ك تشخیص و خواندنش برای چشم و ذهن نیازمند خواندن حرف ب حرف آن باشد؛ اشتغالی ك برای باسوادان ب ندرت پیش میآید. از سوی دیگر پیوندی (پیشوندی و پسوندی) بودن زبان فارسی نیز باعث میشود یك واژه مشتق مركب، چنان بزرگ و طولانی شود ك چشم را بیازارد! مثلا اگر همین واژه ی "بیتفاوتترینشان" را بخواهیم ب انگلیسی بگوییم، چنین میشود؛ the most apathetic of them. این عبارت ك در فارسی یك واژه است در انگلیسی 5 واژه را شامل میشود! اما ب خاطر دست نخوردن ظاهر هیچ كدام از این واژگان، عبارت انگلیسی شاید برای چشم زودخوانتر باشد تا فارسیش! همین طولانی شدن، در كنار پرنقطگی و پردندانگی دبیره ی فارسی، شَوند (علت) بی قوارگی برخی واژگان میگردند و باعث میشود ك من با وجود اعتقاد ب سرهم نویسی (ب خاطر قائل بودن ب استقلال معنایی و هویتی واژگان)، وقتی واژه خیلی دراز میشود، ب جدانویسیش رضایت میدهم!
در سالهای اخیر ك تایپ با رایانه باب شده و گسترش یافته، چیزی ب نام "نیم فاصله" نیز طراحی كرده اند ك میان اجزای واژه های مشتق و مركب كاربرد دارد (در مقابل "فاصله" ك بین واژگان كاربرد دارد). البته من هنوز موفق ب كشف و كاربرد نیم فاصله نشده ام! از طرفی در فضای رایانه حتی اگر بتوان نیم فاصله را رعایت كرد (ك آن هم احتمالا كلیدهای تركیبی است و كاربردش ب راحتی فاصله نیست)، با دستنوشته ها چ میتوان كرد؟!
ب مشكلات دبیره های دیگر زبانها چندان واقف نیستم اما دبیره ی فارسی ما، مشكلاتش را -ك كم هم نیستند- راه حلی نیست انگار!
بی تفاوت ترینِ شان
بی تفاوت ترینِ
بی تفاوت ترین
بی تفاوت تر
بی تفاوت
تفاوت


پنجشنبه 30 دی 1395 04:53 ب.ظ
میرزا ملکم خان در دوره خودش با مطالعه علمی و تحقیق روشمند، 73عیب بر خط پارسی گرفته و خود برای رفع آن عیبها رسم الخط جالبی اختراع و پیش نهاد است که متأسفاه چون خود شخصش خائن !! بوده، دانش زبانی او هم لابد خیانتب له خط بوده...
بازهم شکر که وطن دوستان ما پرده برگفتند از چنین خطر خیری!!!!
سروش :
امان از این لژ فراماسونری! از 73 تن عیبی ك گفتید، بی اطلاعم. در روزگار ما هم هستند كسانی ك خواستار تغییرات اساسی این دبیره اند. از جمله یكی از بزرگواران ك چون دقیقا ب خاطرم نیست، بهتر است نام نبرم، مثلا همه حروفی را ك یك صدا میدهند، یك كاسه كرده و در كتابش یك جور نوشته. مثلا ز، ذ، ض، ظ را ب شكل ز نوشته. با سلایق و شیوه های كمتر متفاوت در دبیره ی فارسی هم از زمانی سواد یاد گرفته ایم، مأنوس بوده و استیم.
چهارشنبه 29 دی 1395 09:08 ب.ظ
اومدم برای این پست نظر بزارم ،با عرض معذرت چشمم افتاد به کلمه ملا نقطی!!
جناب سروش خان من یکی از همون معلم های بی سوادم که فرمودین ،اهانت شما یک طرف،که از این دست اهانت ها زیاد دیده ایم
بیشتر ناراحت هستم که چرا کلمه صحیح ملا لغتی رو به اشتباه ملا نقطی جا انداخته ایم.!!!!
سروش :
دوست نازنین، امیدی ك شما از اون دست معلمها نباشین. امیدی شما از اون دست معلمهایی باشین ك ب دانش آموزان مجال ابراز نظر و داشتن عقاید شخصیشون ر میدن. امیدی شما معلمی باشین ك ب حرفها، نظرها و تحلیلهای دانش آموزان خوب گوش میدن تا بفهمنشون؛ هم نظرهای دانش آموزها ر و هم خود دانش آموزها ر.
من هم فكر میكردم ملالغتی درسته و معنی عبارتش هم با كلمه لغت جور در میاد ب نظرم. اما گویا ملانقطی در فرهنگهای لغت درج شده. امیدوارم فرهنگ لغتها با تحقیق درست این واژه ر ثبت كرده باشن.
دوشنبه 27 دی 1395 06:05 ب.ظ
سلام
شما خودتون به تنهایی یه پا استاد ادبیات هستیدا.
که زجری کشیدیم در دوران تحصیل سر دیکته نوشتن گاهی یه کلمه تو کتاب دو مدل نوشته شده بود هم جدا هم سر هم.و معلم نازنین ما می گفت هر جا هر جور نوشته شما باید همونجوری بنویسید.
بیشتر وقتها هم تو کتاب ریاضی یه حور دیگه نوشته شده بود.
در هر حال متن خوبی بود.
موفق باشید و سلامت!
سروش :
پاییز عزیز، شمایین ك ب من لطف دارین.
مثالهای خوبی برای این مشكل گفتین. امان از این معلمهای ملانقطی بیسواد. یك جوری هم جدا و سرهم نویسی ر جزو اشتباهات حساب میكردن ك ب خاطر این قراردادهای همه ناپذیر سست، آدم از سواد خودش ناامید میشد!
زنده باشین.
یکشنبه 26 دی 1395 10:20 ق.ظ
سلام
خب الان چند سالی هست که دارن تومدارس آموزش میدن که همه چی رو جدا بنویسن. درست مثل "بی تفاوت ترین شان" خودتون.
مثلا کتاب خانه ، آزمایش گاه و...
در ضمن نیم فاصله حاصل فشار دادن ترکیبی کلیدهای SHIFT و فاصله می باشد . ولی تو بعضی از کامپیوترها اجرا نمی شود.
سروش :
من ب دلیل استقلال معنا و استقلال واژه، اخیرا (یكی دو سال) سر هم نویسی ر درست میدونم ولی امكانات و ویژگیهای دبیره ی فارسی این اجازه ر نمیده ك سر هم نویسی كم اشكالی ر داشته باشیم.
نیم فاصله ر پیشتر تو نت سرچ كردم و از بعضیها هم پرسیدم، در ضمن روشی ك گفتین ر هم ب كار بستم، اما تا حالا ك ب وصال ایشون موفق نشده م!
سه شنبه 21 دی 1395 11:35 ق.ظ
در مورد گرامر و نحوه نوشتن, هیچ مهارتی ندارم.استعداد هم ندارم.
سروش :
اختیار دارین، قطعا مهارتهایی دارین.
یکشنبه 19 دی 1395 01:54 ب.ظ
فارسی شکر است !
سروش :
ماه بارانی هم دوستی بزرگوار است.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر