آزادكیش

نویسنده : سروش
تاریخ : پنجشنبه 16 دی 1395 02:29 ق.ظ
شكر ك سرانجام در كتابخانه ای نام نویسی كردم ك "فلاسفه ی بزرگ" را داشت. امروز گرفتمش. اما در این مدت، این كتاب را از نظر گذراندم؛

زمینه انقلاب مشروطیت ایران (سه خطابه)
سیدحسن تقی زاده
چاپ دوم، انتشارات گام، پاییز 36

كتاب، چاپ سال 36 است و چاپ تمیز و موجهی دارد. ضمن این ك طرح جلد نارنجی رنگش با ذهنیت من از دنیای سیاه و سفید آن سالها متفاوت است! كتاب مشتمل بر 4 بخش است ك 3 بخش آن، خطابه ها در 3 جلسه است و بخش چهارم، ب خواهش ناشر و برای تكمیل خطابه ها و درج پاسخ برخی سوالها ذكر شده. نویسنده و یا بهتر است بگوییم خطابه كننده، خود از دست اندركاران مشروطیت و از نمایندگان دوره ی نخست مجلس شورای ملی و وكیل بازاریان تبریز بوده است. این كتاب را باید در سلسله مباحث و مطالعات حوزه مشروطیت ارزیابی كرد و جز این، فقط میتوان ب نكاتی از آن اشاره كرد ك در پی میآید؛
-  تقی زاده در جای جای خطابه ی دوم از مجاهدتها و پایمردیهای مشروطه خواهان در برابر دسیسه ها و تهدیدها و مشكلات متعدد، برای حفظ نام مشروطه و محتوای آن یاد میكند ك باید گفت مشروطه سخت ب دست آمده است.
-  تقی زاده با اشاره ب خطاهای راه و روش برخی (و شاید بسیاری) از مشروطه خواهان در مواجهه با مخالفان و دستگاه سلطنت، میگوید: "(جدای از حادثه بمب انداختن ب شاه) تندی افراطی بعضی جرائد ملی و عدم رعایت ادب لازم هم او (محمدعلی شاه) را سخت برآشفته نمود، ظاهرا اگر مدارای بیشتری با او میشد، امكان سازش منتفی نبود..." (ص 56)
-  تقی زاده در این كتاب بارها –كم و بیش- آثار كسروی در حوزه ی مشروطه را ب باد انتقاد میگیرد اگر چ چند بار نیز از آثار وی ب عنوان مهمترین و بهترین آثار این حوزه یاد مینماید. یكی از اظهار نظرهای تقی زاده در مورد كسروی؛ "خطاهای آن مرحوم خارج از حساب است و جز وقوع فلان حادثه در فلان روز و ماه، دیگر كمتر مطلبی در كتاب او دارای صحت و كمتر تفسیری موافق عقل است". (ص 57)
-  در این كتاب بارها ب صراحت ب نقش استعماری روسیه و ضدیت ایشان با منافع ایران و ایرانی پرداخته شده: "روسها مانع هر قدم اصلاحی و ترقی مدنی در ایران میشدند..." (ص 29) "...روسیه كه نسبت به ایران بزرگترین قدرت جبار بود..." (ص 41)
-  تقی زاده انقلاب 1917 روسیه و روی كار آمدن حكومت كمونیستی را رهاننده ی تمامیت ارضی ایران از چنگال دولت استعمارگر روسیه میداند.
-  تقی زاده در این كتاب چند بار از توهم توطئه ی ایرانیها یاد كرده و از آن انتقاد نموده است.


یکشنبه 19 دی 1395 01:56 ب.ظ
این سبک کتاب ها برای من جذابیت نداره و معمولا نمی خونم، هر چند که خووندنش مفید هم هست.
سروش :
ماه بارانی گرامی، خوشحالم ك سر زدین، توجه كردین و نظرتون ر هم راحت گفتین.
جمعه 17 دی 1395 09:22 ق.ظ
جانا حتما ببخش حضرت مارا که بعد از مدتی اینبار نیز اختیار را عنان از کف داده و توسن سرکش اماره به خود نهاده و دامن پرگویی از نوک مرغابیان لوامه برکشیده و کلون ممانعت به هیچ انگاشته و سرانگشتان کتابت -گرچه زین نشده و افسار نخورده- به دشت حروف که عوام کیبوردش خوانند دوانیده و عرصه را مناسب و فرصت را مغتنم شمرده تا هم با آشنایی محترم چند کلمه ای مصاحب شده، هم از نگارش مرقومه مندرج در پست اخیرتان به جهت اهمیت موضوع و زیبایی کتابت تشکر کرده و نیز درخصوص موضوع پست الاشاره اوامری بنماییم باشد که منت نهاده به جان خریده و در راستای فرمایشات وزین جناب ما (روحی فداه) قدم برداشته که هم روح مطهر ما را شاد نموده هم جمعی را ولو به بارقه ای منفعت برسانید ان شاءالله تعالی.
(دوباره اومدم اینجا، لحنم شد لحن ماقبل مشروطه. وگرنه من کجا و اینجوری حرف زدن کجا)
من باب مشروطه و وقوع انقلابش در این بلاد فعلا همین نکته را متذکر میشویم که هنوز هم بعد از گذشت صد و ده سنه از توقیع مبارکه پای آن فرمان، این جامعه از تبعاتش و رخنه ای که بین اقشار مختلف ایجاد کرد و تضادی که آفرید سیلی میخورد و شاید بتوان ادعا نمود که اگر امروز حال ما چنین است از مهمترین دلایلش وقوع آن رخداد در آن زمان مشخص است. یعنی داروی مناسب در زمان نامناسب. که فردی که به ظل الله بودن فلان مقام و برحق بودن فلان مرام اعتقاد راسخ دارد، داروی مشروطه و دوای دموکراسی را بالاخره یک جایی و به طریقی پس میزند و اوردز میکند که شد آنچه شد و ثبت است در تاریخ این بلد مسائلش. امروز هم همان گسلها و رخنه ها موجود است و هنوز قربانی میگیرد. بیمار را باید ابتدا بیدار کرد بعد دارو به حلقش چکانید تا بلکه بهبود یابد نه اینکه خفه شود. حتما میدانید که چه فرمایش میکنیم. پس پیشنهاد جناب ما (رف) اینست که حول موضوع مشروطه بیشتر کار کنید و مطلب بنگارید که هم ما استفاده کنیم و هم باز دوباره ما استفاده کنیم. موضوع جالب و مهمی است حقا و انصافا.
سروش :
به به دوست شبگرد، پارسال دوست امسال آشنا! اوغر ب خیر.
110 سال را ك میفرمایید، 10ش مرا خیلی ب تعجب انداخت! یعنی 10 سال از 100 سالگی مشروطه گذشت؟!!! یعنی 10 سال پیش بود ك من ویژه نامه ی مشروطه ی روزنامه ی شرق را خریدم؟!!! اگر 10 سال ب همین سرعت گذشته، 10 سال قبل از آن هم ب همین سرعت باید گذشته باشد و من 20 سال پیش هم میتوانستم در موضوع مشروطه خیلی چیزها را بفهمم! پس 100 سال هم لابد خیلی زود میگذرد؛ 5 تا 20 سال میشود دیگر! ولی از مشروطه ك سخن میرود، من یكی دوره ی ملموسی ب تصویر ذهنم نمیآید!
عرض شود خدمت شما، مشروطه و تبعاتش نیز از دغدغه های من بوده و هست. در گذشته نیز چند كتابی و بیشتر مقالاتی در این خصوص مطالعه كرده و حتی فیش برداشته ام و بی شك در آینده، اگر عمری باشد، ب این موضوع بازخواهم گشت. اما فعلا گرد فلسفه میگردم!
بابی ك فتح كردید در مورد تبعات مشروطه، باید بگویم ك از اساس با آن مخالفم. هر حركت اجتماعیی، بار مثبت و منفی را با هم دارد لاجرم. ب قول كتاب دنیای سوفی "آدمی ب هر چ دست میزند، آمیزه ای میشود از نیك و بد". از طرفی اگر اهداف مشروطیت را قبول داریم (حتی اگر مشروطه خواهان عموما یا حتی تماما ب آنها دید دقیق و درستی نداشتند)، نمیتوان قائل ب این شد ك باید در دوره ای پیاده میشدند ك زمینه فراهم است. فراهم شدن زمینه در هر جامعه ای با امثال انقلاب مشروطه یا انقلاب میجی (و پایبندی حاكم) یا مبارزه منفی گاندی یا... را ب هم تنیده اند و نمیشود هر حركتی در جهت فراهم شدن این زمینه را از نكات و مسائل منفی مبرا دانست.
پنجشنبه 16 دی 1395 11:23 ق.ظ
سلام
خیلی خوب خیلی عالی!
من یه جایی که الان یادم نیست در مورد کسروی خوندم.
تاریخ همیشه برام جذاب و شیرین بوده.
نظر دیگه ای ندارم جز اینکه بگم سپاس از اینکهاز دانسته هاتون اینجا می نویسید.
شاد و موفق باشید.
سروش :
پاییز عزیز، شما لطف دارین.
زنده یاد كسروی یكی از بزرگترین متفكران -دست كم- تاریخ معاصر ما است. ایشان یكی از نخستین پژوهشگران (ب معنای امروزی) این آب و خاك است. وی دغدغه ی اصلاح و اخلاق و حقیقت داشت. انسان از خودگذشته ای بود ك در راستای بیان آنچه حق و حقیقت میدانست، تا پای جان نیز ایستاد. با این حال نباید از جزم اندیشیی ك وی در برخی حوزه ها گرفتارش بود و "جنون پیغمبرچی گری"ش (اصطلاح از صادق هدایت است) و... نیز گذشت.
خواهش میكنم، امیدی مورد توجهتون قرار گرفته باشه.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر