با الهام از بخشی از متن كتاب دنیای سوفی؛

رعد و برق همزمان به وجود میآیند اما رعد را بعد از دیدن برق میشنویم و هر چه فاصله ی ما با منبع برق بیشتر باشد، صدای رعد دیرتر به گوشمان میرسد. این یعنی زمان میبرد تا صدا از منبع خود به جای دیگر برسد و همچنین یعنی صدا كندتر از نور حركت میكند. نور نیز چنین است كه پس از ساتع شدن از منبعش، زمان میبرد تا به جایی برسد، اگر چه در مقیاسهای فهم عام انسانی، بسیار بسیار پرسرعتتر از صدا.
فاصله ها در كره ی خاك نهایتا به هزاران كیلومتر بالغ میشوند اما در كیهان فاصله ها چنان بیشتر میشوند (باز هم در مقیاسهای فهم عام انسانی) كه دانشمندان برای بیان این فاصله ها از یكا*یی به نام سال نوری بهره میبرند. سال نوری فاصله ای است كه نور -با آن سرعتی كه وصفش رفت- در مدت یك سال در خلأ میپیماید. حال ما اگر شب هنگام از زمین خودمان ستاره ای را در آسمان میبینیم كه مثلا 10 هزار سال نوری از ما فاصله دارد، یعنی این نوری كه از آن ستاره به ما رسیده تا ببینیمش، 10 هزار سال پیش از آن ستاره تابیده شده! یعنی چیزی كه ما از آن ستاره میبینیم و دریافتی كه از موقعیتش در فضا داریم، مربوط به 10 هزار سال قبل است! و مثالهایی از این دست بسیارند. اینها بدیهیات دانش امروز است گویا.
آنچه به ذهن من خطور كرده این است كه اگر مثلا ما انسانها به فناوریی دست یابیم كه همین فاصله ی 10 هزار سال نوری را برای برخی نقل و انتقالات، بسیار بسیار كمتر كنیم (مثلا در حد عمر یك انسان، یا حتی بسیار كمتر) و آن وقت از فراز آن نقطه با تلسكوپهای قوی به زمین بنگریم و آن را با جزئیات ببینیم، زمینِ 10 هزار سال گذشته را و به تبعش رویدادهای آن زمان را میبینیم. این یعنی مشاهده ی تاریخ زمین و بشر و... . این یعنی مشاهده ی این كه انسان كی و كجا و چگونه كشاورز شد. یعنی این كه میبینیم در میانه ی فلات ایران چه دریاچه های بزرگی هستند. یعنی این كه فلان جانور منقرض شده را در زیستگاه باستانیش میبینیم. یعنی احتمالا تنگه ی برینگ را نمیبینیم و آسیا و آمریكا حتی اگر به مویی، به هم وصلند و...
و این چنین، دانش ما از هستی و تاریخ و خودمان و... دقیقتر میشوند، خیلی دقیقتر.


* واحد اندازه گیری.


تاریخ : جمعه 19 آذر 1395 | 08:21 ب.ظ | نویسنده : سروش | نظرات


  • paper | buy Reportazh | مقاله های مد پیکس
  • بک لینک انبوه | فروش آگهی رپورتاژ