تبلیغات

آزادكیش - توضیح

نویسنده :سروش
تاریخ: جمعه 4 تیر 1395 07:07 ب.ظ
این نوشته توضیحی است در باب نوشته ی پیشین كه یا من درست ننوشته ام یا به هر علتی، در پی بردن به معنایش اشكالهایی بروز كرده كه مباحثات حول این موضوع را میتوان در بخش نظرهای همان نوشته دید.
1. جمله "آن زمان كه زنان این قدر خوب رانندگی كنند"، مشخصا جمله ای است دالّ بر زمانی نامشخص در آینده. و احتمال این وجود دارد كه این جمله ادامه دار باشد كه است.
2. عبارت "آن زمان كه زنان این قدر خوب رانندگی كنند كه [...] نباشد"، یعنی در آن زمان نامشخص در آینده، اگر این شرایط (باورهای منفی بخش بزرگی از جامعه در مورد رانندگی و تواناییهای زنان) نباشد. و پیداست كه این جمله ها منتظر جمله ی بعدی اند تا نتیجه گیری انجام شود.
3. كل نوشته میگوید در آن زمان نامشخص در آینده، اگر شرایط فلان و بهمان (همان نكته ها و باورهای منفی عمومی در مورد رانندگی و تواناییهای زنان) وجود نداشته باشد، میتوان فلان ادعا (وجود امنیت در جامعه) را مطرح كرد.
4. تا پیش از "میتوانیم مدعی باشیم"، میتوان دو برداشت احتمالیِ ناتمام از نوشته داشت؛ یكی آن كه خودم مدعیم و در بند بالا آمد و دیگری این كه نویسنده دارد با نیش و كنایه میگوید زنان مقصرند كه رانندگیشان بد است و باید آن را اصلاح كنند. اما ادعا كه مطرح میشود، همه ی این تقصیر از گردن "رانندگی زنان" به جامعه منتقل شده و دیگر فكر منفی احتمالی در مورد زنان منتفی میشود.
باید اعتراف كنم كه در هنگام نوشتن، این فكر دوم اصلا به ذهنم خطور نكرده بود اما پس از نظرهای دوستان، باز هم كلیت نوشته را دربردارنده ی چنین فكری ندیدم.
5. گمان من آن است كه عبارت "پارك دوبلشان مثل دست و پا چلفتی بودن و دست انداختن"، كه برای تشریح افكار عمومی جامعه در نوشته گنجانده شده، چندان سخیف و آزاردهنده است كه باعث میشود ذهنها برآشفته و سیرمنطقی نوشته رها گشته و موضعها گرفته شود.
6. نكته ی مهم و سوال كلیدی این نیست كه این متن چگونه فهمیده میشود، چرا كه به باور من روشن است و تا اندازه ی زیادی سرراست. مهمترین سوال این است كه چگونه باور و قضاوت و رفتار جامعه در یك مورد خاص (رانندگی زنان) میتواند شاخص دقیقی برای وجود امنیت در آن جامعه قلمداد شود؟! چگونه از مشاهده ای موردی، میشود نتیجه ای به این بزرگی گرفت؟ این سوال مهمی است كه باید از نویسنده میشد و تنها كاوه ی عزیز بی پرسشی، پاسخ را تشریح كرد.
متن مورد بحث، به باور من، از آخر به اول فهمیده میشود؛ وقتی میتوان در جامعه ادعای امنیت داشت كه زنان خوب رانندگی كنند. چنان خوب كه فلان افكار و قضاوتها (دست و پاچلفتی بودن) در مورد رانندگی ایشان مطرح نباشد.
جامعه ای كه امنیت داشته باشد، آسیب پذیرترهایش نیز در امنیتند. بی شك زنان نسبت به مردان در جامعه آسیب پذیرترند. جامعه ای كه امنیت در آن برقرار باشد، قضاوت جنسیش در خیلی از حوزه ها تعطیل میشود و اشتباهات رانندگی یك زن، در درجه ی نخست به حساب جنسیتش گذاشته نمیشود. در چنین جامعه ای، روحیه ی مواجهه با اشتباهات رانندگی، دست انداختن و جوك ساختن جنسیتی و تمسخر نیست. چنین جامعه ای از اعضایش برای پیشرفت و تصحیح اشتباهاتش حمایت خواهد كرد. در چنین جامعه ای كسی كه در رانندگیش مهارت كمی دارد، با خیال آسوده تر و روحیه ی بیشتری به رانندگی میپردازد و راحتتر مهارت كسب میكند. در چنین جامعه ای زنان با خیال آسوده و اعتماد به نفس رانندگی خواهند كرد.
البته قبول دارم كه شاخص امنیت هم نسبی است اما من یك شاخص امنیت حداكثری را مراد داشته ام.


ابزارک های وبلاگ

قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :