تبلیغات
آزادكیش - قهرمان

آزادكیش

نویسنده : سروش
تاریخ : جمعه 21 خرداد 1395 03:00 ب.ظ
این شبها، از بركات همراهی همسرم، یكی، دیدن سریال تلویزیونی "روزگار قریب" است. آن گونه كه در آغاز سریال مینویسد، این مجموعه برگرفته از زندگی دكتر محمد قریب است و اگر چه تماما بر اساس زندگینامه ی وی نیست اما كوشیده شده نامنطبق بر زندگی و شخصیت آن مرد بزرگ نیز نباشد.
این سریال سالها پیش برای نخستین بار پخش شده بود و من همان موقع اگر چه نه خودش را، محبوبیتش را میدیدم! حال كه خودش را میبینم، خوش ساختی نسبی و گیرایی داستانش را درمیابم. این سریال، روزگار گذشته را به نسبت بسیاری از فیلمها و سریالهای دیگر، واقعیتر به تصویر میكشد، به ویژه اواخر قاجار را. فضاهای كهنه و بازیگرانی كه لباسهایشان تمیز نیست و برق نمیزند و زیر پوستشان آب ندویده و... در این واقعنمایی بسیار موثرند. در این مجموعه، عمق نفوذ خرافات در باورها و امور مردم روزگار داستان به خوبی به نمایش درآمده. در چنین صحنه هایی درمیابی اخباری كه از بلاد پاكستان (!!!) میرسد مبنی بر جهاد با واكسیناسیون یعنی چه! اینجاهاست كه میفهمی كتاب تاریخ را با هر انگیزه و عینكی بخوانی و ورق بزنی، جماعت ایرانی در دوره ی طاغوت (!) و بعد از آن پیشرفت كرده.
از نكته های كمیاب در سریالهایی از این دست، بی طرفی سیاسی-تاریخی است كه به نظر میرسد در این مجموعه ی تلویزیونی تا حدود زیادی رعایت شده باشد. همین خودِ حضور نقش مثبت كسانی چون مهندس بازرگان و مهندس سحابی و... كه مغضوب صدا و سیمایند، در سریالی كه از سیما پخش میشود، نكته ی مهم و در خور تحسینی است.
آفریدن آثاری چنین و شناساندن قهرمانان این آب و خاك و نیكمردان هموطنی چون دكتر قریب، حركت بسیار شایسته و البته اثرگذاری است. انسانی واقعی و و دانا و مردمی و الگوی دلسوزی و پایمردی و وجدان و احساس مسئولیت و... چون دكتر قریب كجا و قهرمانی افسانه ای و خودخواه و بی مسئولیت اجتماعی و... چون جومونگ كجا؟! وقتی ما چنین قهرمانهای واقعی و همه پسندی در مملكت و تاریخمان داریم، و وقتی میتوانیم چنین آثار گیرا و تأثیرگذاری از زندگی آنها بیآفرینیم، چرا كم كاریم؟ چرا عرصه را به حریم سلطان و جودا و اكبر و جومونگ و... واگذاشته ایم؟!


سه شنبه 1 تیر 1395 03:36 ق.ظ
سروشجان چون از سریال در چشم باد سخن به میان اومد چند نکته بگم
اول اینکه تو این سریال تا توانستن طبق معمول از دوره پهلوی اول سیاه نمایی کردند
دوم اینکه کمی درین سریال فیلم هندی بازی شده مثلا یهویی لیلی که هم بازی دوران بچگی بیژن بوده یک افسر روس از اب در میاد !!!
سوم بازی بد بسیاری از بازیگران سرشناس
چهارم بازی مصنوعی خیلی از بازیگران
وپنجم خود داستان فیلم ک مصنوعیه...
سروش :
زنده باشی ك نشستی و دیدی و نكته های مهمی ازش ب دست دادی.
سه شنبه 1 تیر 1395 03:22 ق.ظ
درود بر سروش گرامی
بسیار خوشحال شدم ک در وبلاگ خود از سریال تحسین برانگیز دکتر قریب یاد کردید... اگر چه دکتر قریب ها درین مملکت زیاد نیستند انسانی والا و وارسته که نه به دنبال شهرت بود و نه به دنبال مقام و فقط وفقط خدمت به مملکت و مردم فقیر و عقب مانده بهترین سکانس فیلم به نظر من جایی بود که در بستر بیماری و در حالی که از شدت درد به خود می پیچید پسرش بایک دوربین هشت میلیمتری قدیمی از پدر خواست تا برای یادگاری جمله ای بگوید و دکتر گفت اگر اشتباه نکنم (( هیچ وقت دانشت را احتکار نکن و آن را به رایگان در اختیار مردم بگذار و در سكانسى دیگر دکتر در حال ضبط خاطراتش با ان رادیو ضبط گفت (( وقتی طبیب هستی دیگر در اختیار خود نیستی و اگر در اختیار خودی دیگر طبیب نیستی)) ناخود اگاه من اشک از چشمانم جاری شد و یاد ان دخترک افتادم که ان پرستار بی رحم رذل به خاطر این که مادرش پول نداشت بخیه های دخترک را بیرحمانه کشید.نمی دانم در کشور ما کوچه یا خیابانی به نام دکتر قریب هست یانه اما اگر من شهردار بودم تمام خیابان های شهر را به نام این بزرگمرد نام می نهادم...درود بر روح بزرگت دکتر محمد قریب
سروش :
درود سلمان عزیز. اتفاقا من این روزها خیلی دور و بر خیابان دكتر قریب تهران بود كارم. در تقاطع این خیابان با خیابان انقلاب هم ایستگاه بی آر تی دكتر قریب هست.
دانش و حرفه ی پزشكی همیشه ی تاریخ كالای لوكس و عموما در اختیار طبقه ی فرادستان و دارایان بوده. ب گمانم در سده ی معاصر هجری خورشیدی، این قاعده كمی متفاوت شده اما در سالهای اخیر میبینیم ك انگار داره بیشتر ب گذشته های خودش نزدیك میشه! امثال قریب و ذكریای رازی از استثنائات این تاریخند.
آن اشكی ك تو از آنچه دیدی بر دیدگان جاری كردی، من از خواندن سرنوشت ذكریای رازی و حقیقت جویی و بزرگواری او جاری كردم. ذكریای رازی را ما متأسفانه ب عنوان كاشف الكل میشناسیم اما او در حقیقت بیش از همه چیز برترین پزشك زمانه ی خویش بود ك همه ثروت خویش را در راه بینوایان و درمان ایشان خرج كرد. رازی از بزرگترین دشمنان خرافات و جهل در تاریخ است ك عاقبت اهل صورت زمانه مردم را علیهش شوراندند و ایشان چندان كتابهای رازی را بر سرش كوفتند ك در پیری نابینا شد و در بینوایی از دنیا رفت.
رازی در برابر اسطوره ای چون ابن سینا ك ب خدمت دستگاه حكومت درآمد، نماد عالم عامل آزاده و با احساس مسئولیت قوی اجتماعی است.
ای كاش ب جای ساختن فیلم از فلان كیك و كسك صحراهای جاهلیت، امثال رازی را سوژه كنند.
شنبه 29 خرداد 1395 08:24 ق.ظ
سلام . مدت ها پیش این سریال رو دیدم ، اینقدر برام جذاب و دوست داشتنی بود الان که صحبتش شد حالم منقلب شد...
بعد از سال ها هنوز به مدل صدا کردن خانم دکتر قریب تو اون سریال، دختر داییم که اسمش زهرا هست رو زری مامان صدا می کنم
سروش :
درود بر بهار شیراز. یادمه مدتها پیش حضور گرم شما ر اینجا داشتیم
ماشالا شما ذوب در این مجموعه تلوزیونی بودینا!
دوشنبه 24 خرداد 1395 10:39 ق.ظ
توصیه میکنم زندگی نامه دکتر قریب رو حتما مطالعه بفرمائید انسان بسیار شریف و بزرگواری بودند البته از این دست انسان های واقعی زیاد داشتیم ، همسر ایشون هم خانم بسیار شایسته و لایقی بودن متاسفاته سال 89 فوت کردن
سروش :
زنده باشین، سعی میكنم. پایبندی امثال این بزرگوار به اخلاق، حلقه ی گم شده ی كنش و منش خیلی از الگوهای جامعه ماست. یاد هر دوی ایشان گرامی.
یکشنبه 23 خرداد 1395 11:47 ب.ظ
نمیدونم چند سال قبل قسمت هایی از این سریال را دیدم.اگه سریال خوب ساخته بشه ,کمتر سراغ فیلم های دیگه میرن.شهرزاد را دیدید؟
سروش :
البته به نظرم ما نباید انحصارطلب باشیم. حضور قوی و موثر ما در عرصه ی فیلم و سینما، علی رغم حضور دیگران، من ر راضی میكنه.
نه، فقط شنیدم.
یکشنبه 23 خرداد 1395 07:31 ق.ظ
نه الان یادم افتاد اشتباهی تو پست قبلی نظر گذاشتم
سوتفاهم شده بود
بر طرف شد
سروش :
پس گزینه ی "هوش و حواس" درست بود.
یکشنبه 23 خرداد 1395 07:29 ق.ظ
واویلااااااااااااااااااا
نظر من کو؟!
نظر من رو حذف کردین؟
چرا؟!
باورم نمیشه
سروش :
من هیچ وقت هیچ نظری ر حذف نمیكنم من لی لی گرامی. والا نمیدونم باید این جور چیزا ر گذاشت ب پای هوش و حواس خودمون یا دم و دستگاه اینترنت و وبلاگها و...!
شنبه 22 خرداد 1395 10:40 ب.ظ
بله درست میفرمایید من هم از بازی سریال قریب گفتم، همون بار اول که میدیدم در بازی خوب بازیگران و فضای صحنه حیرت زده بودم، تا اینکه سخن جناب رجبی در یکی از برنامه هایی که دعوت شده بودند باعث شد بدونم اشتباه نمیکنم، ایشون گفتن کیانوش عیاری کاربلدترین و عالم ترین کارگردانی بوده که من باهاشون کار کردم.(نقل به مضمون)
واما در چشم باد داستانش از زمان قبل از انقلاب (قیام جنگل) اغاز میشه و در روز ازادی خرمشهر با شهادت قهرمان اصلی داستان به پایان میرسه. قهرمانی که تا چشم به جهان گشوده عمو و پدر و پدربزرگش همرزمان میرزا کوچک خان بودند تا میرسه به جوانی خودش که در ارتش خلبان بوده و تبعید میشه و به امریکا میره و در جنگ تحمیلی برمیگرده.(که البته نمیدونم برای باز یافتن محبوب دیرینه است یا باز دفاع از وطن)
خلاصه داستان مفصله... که اینجا مجال بیانش نیست.
سروش :
ایول آقای رجبی دوست داشتنی.
سپاس از توضیحتون زریماه گرامی.
شنبه 22 خرداد 1395 07:29 ب.ظ
شک کردم که غریب یا قریب
سروش :
قریب
شنبه 22 خرداد 1395 07:28 ب.ظ
درود
این سریال" دکتر غریب"ارزشش رو داره که آدم انرژی بزاره و توصیفش کنه.
هم خود دکتر غریب واقعی و هم دکتر غریب بازیگر خوب نقش آفریدند.
یادش گرامی.
سروش :
درود آیدا خانم. بله، همینطوره ك میگین.
شنبه 22 خرداد 1395 05:04 ب.ظ
سلام، من هم اون موقع سریال رو نمیدیدم ولی یادمه شوهر خواهرم خیلی تعریف میکرد، بخصوص اینکه خودش از قبل راجع به دکتر قریب خیلی مطالعه کرده بود.
سروش :
درود پریسای گرامی.
آفرین بر شوهر خواهر شما.
كی بشه ك یك اثر سینمایی تر تمیز از زندگی بزرگ مرد تاریخ، ذكریای رازی، ساخته بشه.
شنبه 22 خرداد 1395 03:58 ب.ظ
با سلام.
یکی از بزگترین مشکلاتی که در سریال های ایرانی وجود دارد، این است که این سریال ها ، برخلاف سریال های هالیوودی ، وهمچنین برخلاف سریال های اروپای غربی وخاوردور ، مبتنی بر فلسفه نیستند. سریال قریب با اینکه سریال بسیار خوبی است ، اما اگر دقیق مشاهده شود ، کسی در این سریال پی نمی برد که کارگردان چه جهانبینی دارد؟ از چه منظری به جهان می نگرد؟ صرف نشان دادن مهندس بازگان ودکتر ید الله سحابی ، نمی توان به اندیشه های کارگردان پی برد.در حالی که بازرگان وهم یدالله سحابی اندیشه های بسیار والای انسانی وهمچنین ملی داشتند. در این سریال جای خالی تعریفی از انسان کاملا خالی است. تمامی سریال ها وفیلم های سینمائی ایرانی این مشکلات را دارند.در جهان امروز ، فیلم های سینمائی وسریال ها در سرتاسر دنیا مبدل به عرضه جهان بینی واندیشه وتعاریف جدید از جهان وانسان شده اند.اما متاسفانه در سریال قریب اصلا مشخص نیست که دکتر قریب چه نگرشی به انسان دارد؟ ما می توانیم مثلا دکتر قریب را با آلبرت شوایتزر ، این پزشک انسان دوست مقایسه نمائیم . آیا اندیشه های والای انسانی در سریال آلبر شوایتزر که سال ها پیش از تلویزیون ایران نشان داده شد با اندیشه هائی که در سریال قریب وجود دارد یکسان است؟ در حالی که حداقل این موضوع برای ما کاملا مشخص است که مثلا یدالله سحابی چه دیدی به انسان داشته است.دیدگاه یدالله سحابی ، دکتر قریب ، ومهندس بازرگان ، به انسان ، اندیشه های هومانیستی اریک فروم است. آیا در این سریال این اندیشه ها به نمایش گذاشته می شود؟
سروش :
درود صمد گرامی.
در باب نكته ای ك در مورد پی نبردن بیننده ی سریال به اندیشه های امثال بازرگان فرمودید، من هم این نكته ب ذهنم خطور كرده بود اما از سیمای ملی (!) میتوان توقع داشت چیزی تولید و پخش كند ك اندیشه های یك نفر مغضوب را بنمایاند؟!
نكته ی بسیار ظریف و مهمی را اشاره كردید. این سریال نه اندیشه های كارگردان را ب ما مینمایاند و نه اندیشه های شخصیتهای محوری داستان. سپاسگزارم.
شنبه 22 خرداد 1395 03:12 ب.ظ
سلام

وقتی یکی با حیرت ازم میپرسه : مگه سریالهای ترکی رو نگاه نمیکنی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
دلم میخواد یه کشیده بخوابونم بیخ گوشش !!

اگه بگی نگاه نمیکنم جوری نگات میکنن انگار یه آدم بی سواد از پشت کوه اومده دیده باشن و تو باید شرمنده باشی که این مزخرفات چرند و بی محتوی رو نمی بینی!!

سریال دکتر قریب رو دوست داشتم
لازم شد دانلود کنم دوباره ببینم چون وقتم اونقدر آزاد نیست که سرساعت پای تلویزیون بشینم ..
سروش :
درود نگین خانم.
واقعا شما سریالای تركی ر نمیبینین؟!!! واه واه! چ امل!!! هندیا هم الان چیزای خوبی میسازن، حد اقل هندی ببینین، از دنیا عقب نیفتین بیشتر از این!
شنبه 22 خرداد 1395 01:30 ب.ظ
سریال قشنگیه، مخصوصا که نشون میده چقد قبلا زندگی ها سخت تر بوده، از این سریال های ترک و کره ای بیزارم!
سروش :
با هر دو قسمت نظر شما هم نظرم.
شنبه 22 خرداد 1395 12:41 ب.ظ
سلام. از جومونگ نگید که خودش یه پا حماسه آفرینه. انتخابات دور دوم رئیس جمهور قبلی رو یادتون نیست؟ از صبح تا شب روز انتخابات جومونگ پخش کرد و همه متعجب بودن چرا...اونوقت نتایج که اعلام شد و همه فهمیدن چرا!!!!!!
سروش :
درود بانوی گرامی. الله اعلم! من چون آدم ناراست و نامیزانی استم، اون موقع اینجوری فكر میكردم! ولی هنوز هم دلیلی برای اثباتش نمیابم و فقط در حد یك حدس بهش نگاه میكنم.
شنبه 22 خرداد 1395 10:31 ق.ظ
اگر نیازها و تمایلات مردم را شرکت های داخلی پاسخ نگویند مسلما محصولات با کیفیت شرکت های خارجی آن نیاز را پاسخ خواهند داد اگر به حقارت چند صد ساله این ملت نگاه کنیم نیاز به قهرمان سازی مانند بسیاری از ملت ها دور از ذهن نیست حال که تمایلی برای ساخت قهرمان در کشور وجود ندارد این خلا را محصولات نه چندان با کیفیتی همچون جومونگ و ... پر می کنند.
سروش :
اتفاقا كاوه جان، ب نظر من تمایل ب قهرمان سازی در داخل هست. ب گمانم در همه جای دنیا هست. فقط رنگ و بوش شاید متفاوت باشه. اون قهرمانی ك من و تو میپسندیم، عموما اجازه ی ساخت نمیگیره، اونی هم ك حضرات میپسندن و میسازن، عموما ب دل من و شما نمیشینه.
شنبه 22 خرداد 1395 08:47 ق.ظ
ای وای نظر اینجا رو اونجا گذاشتم!
سروش :
خدا قبول كنه من لی لی جان.
شنبه 22 خرداد 1395 01:34 ق.ظ
سلام
من هم سالها پیش که برای اولین بار این سریال پخش میشد نگاه می کردم و فقط چند قسمت اول توجه هم رو جلب کرد و از دیدنش لذت بردن.بقیه ی داستان برام گیرایی نداشت.
و کلا از اینکه یک فیلم یا سریال یا حتی کتاب رو برای بار دوم ببینم و بخونم خوشم نمیاد.
در مورد وضع کشور و مواردی هم ک گفتید حق با شماست من هم قبول دارم.
موفق باشید.
سروش :
درود. زنده باشید پاییز گرامی.
البته من هم كامل ندیدم. جسته و گریخته و پراكنده، از بركات همراهی همسرم دقایقی نصیبم شده.
جمعه 21 خرداد 1395 09:56 ب.ظ
سلام من هم سالها پیش جسته گریخته این سریال رو دیدم، و برام اینکه میدیدم اینقدر بازیگران خوب از عهده ی نقششون براومدند جای تحسین داشت، به اضافه فیلمنامه خوب و کارگردانِ کاربلد...
درباره این سریال نظر یکی از رجال رو در اینستاگرام خوندم که گفته بودند این سریال ایران رو از(در) موضع ذلت و ضعف به تصویر کشیده... برعکس در چشم باد که کشور رو خیلی قوی و قدرتمندانه نشون داده.
با این پست شما به این نتیجه رسیدم که در این سریال همون بیطرفی سیاسی_تاریخی بوده که به مزاق برخی خوش نیومده.
سروش :
درود زریماه گرامی. در چشم باد اگر همونیه ك پارسا پیروزفر توش نقش اوله، من دقایقی ازش ر جسته و گریخته دیدم و نمیدونم داستانش چیه و... گمان هم میكنم نسبت ب سریال دكتر قریب، در چشم باد خیلی پرخرجتر باشه. اما انصافا این كجا و آن كجا. بازیی ك كارگردان در دكتر قریب از بازیگراش گرفته، زمین تا آسمان با بازی مصنوعی پارسا و همبازیهاش فرق میكنه. مثلا همون صحنه ای ك یك تعداد ایرانی در اصطبلی توسط روسها زندانی شدن، خیلی بی مزه و ناواقعیه! این سریال ر الكی كش دادن و من ك دقایقی ازش ر میدیدم، واقعا خسته میشدم!
نكته ی ظریف و البته مهمی ر اشاره كردین.
جمعه 21 خرداد 1395 04:31 ب.ظ
با خوندن این پست من به چند نکته در مورد زندکی شما پی بردم.
یکی اینکه شما تو خونتون ماهواره ندارید.دوم همسرتون همراه خوبیه تو زندگی حداقل تو تماشای فیلم.سه اینکه شما کنی سیاسید.(یعنی سیاسی هستید)
و چهارم اینکه هرچه فیلم تکرای و قدیمیه بهش علاقه مند شدید.و به نظر من برنامه های سیما عالیه...
پیشنهاد میکنم از فیلمهای روز دنیا هم غافل نباشید.و خوشبحالتون که وقت تماشای فیلم دارید.
سروش :
ریحان گرامی، من هم خوشحالم ك میان نظردهندگان نوشته هام نام جدید میبینم.
نكته هایی ك شما پی بردید، بعضی درستن و بعضی نیاز ب كنكاش بیشتر داشت برای رسیدن بهش.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر