تبلیغات
آزادكیش - دیگر...

آزادكیش

نویسنده : سروش
تاریخ : چهارشنبه 28 بهمن 1394 10:06 ق.ظ
به هر كوچه پس كوچه ای كه درون میشوی، آرایشگاه زنانه میبینی. فرقی هم ندارد كجای شهر. درونشان را كه ندیده ام، لیك تفاوت آرایشگاههای مركز و حاشیه شهر در شیك و پرطمطراق بودن تابلو و در ورودیشان است. وانفسای زندگی است و رستخیز نقش زن در زندگی و اجتماع. چه تلاش حقیرانه ای اما كه جز راهی پر رهرو، پیش پای سالكان نیست. نتیجه كسادی است و یأس.
از میان مشتریان فروشگاه خودم، بسیارند آنانی كه در این یك سال و اندی كلاس رفته و آرایشگاه زده اند. عموما هم ناراضی و لیك امیدوار، چون خود من. ما نیز خود در كنار بسیاری دیگر به خود وعده میدهیم كه باید سختیها را تحمل كرد، طول میكشد تا كارت بگیرد، زمان میبرد تا جا بیفتی... اما چه معصومانه چشم مینهیم بر شنیده ها و دیده ها از  آنانی كه مغازه ی شان را جمع میكنند، یا آرایشگاهشان را. این راهها گنجایش این همه رهرو ندارند. ناچاران از درماندن ناچارند.
و چه بسیارند آنانی كه خودآرایی آموخته اند و هزینه ی آرایشگاه را دیگر تقریبا از سبد كالای خانوار حذف كرده اند. بیچاره رهروان. راه هم باریكتر شده است!
این روزها ذات بازار آزاد در این بازار کم جان خود مینمایاند و هر روز یك فروشگاه بزرگ افتتاح میشود. فروشگاههایی كه همه چیز میفروشند و البته ارزانتر. حتی محصولات آرایشی. بماند كه فروشگاههای بزرگ یا زنجیره ای آرایشی هم در شهر كوچك ما پشت سر هم به میدان میآیند. عرصه بر خرده پاها تنگتر میشود و تنگتر. سالها كاركردن تا كسب اعتبار، دیگر شرط جاافتادن نیست. تاریخ بازار ورق خورده است.
دوستان پیشنهادی اگر دارند، جویای کار نو استم.


شنبه 1 اسفند 1394 01:36 ق.ظ
من سه تا شغل پیشنهاد میکنم که به نظرم میتونه موفق باشه

سوپر مارکت که البته سختی های خودش رو داره ولی مردم از هر کجا بزنن دیگه از شکم و مایحتاج اولیه نمیتونن بزنن !!

دوم اسباب بازی فروشی که بالاخره والدین مجبورند هر از گاهی یه جور اسباب بازی ولو ارزان قیمت برای بچه هاشون تهیه کنن

سوم لوازم التحریر که خریدن اونم اجتناب ناپذیره واسه پدر و مادرهایی که فرزند یا فرزندان محصل دارن ..

و نهایتاً براتون شغلی خوب و پر رونق و پر برکت آرزو میکنم دوست من ...
سروش :
نگین گرامی، خوشحالم از توجهی كه دارین و سپاسگزارم از پیشنهادهایی كه دادین.
جمعه 30 بهمن 1394 10:29 ب.ظ
سلام. خدا قوت. میدونم سرپا موندن توی این رکود خیلی سخته. بعید میدونم با این وضع بازار بشه پیشنهاد شغلی رو داد که دستهای کمتری توش باشه. در هر صورت من فقط براتون آرزوی موفقیت دازم
سروش :
با شما هم نظرم و خوشحال و سپاسگزارم از لطفتون.
جمعه 30 بهمن 1394 04:19 ب.ظ
زیبا نوشتید! به نظر من امروزه حقوق بگیرها راحت تر از دیگران زندگی میکنند،وقت آزاد بیشتر و درآمد ثابت! امیدوارم شغلی مانند کارمندی بیابید! 
سروش :
شما لطف دارین. من یک شغل پردرآمد و باشرافت ر آرزو میکنم.
جمعه 30 بهمن 1394 12:57 ق.ظ
سلام
بهرحال شما که دستتون تو کاره خیلی بهتر میدونید.بنده هم از همین نظر که میدیدم خیلی ها وارد این شغل میشن متوجه شده بودم کسب خوبیه. البته این نزدیک شدن بازار به مشتری هم یکی از.پدیده های زنجیره عرضه بازارهای امروزیه که مترو یکی از پرطرفدارترینهاشه که هزینه بازارگردی رو برای مشتری کم کرده و برای فروشنده مالیات و اجاره مغازه رو

مستدام باشید
سروش :
بله، همینطوره که شما میفرمایین. ولی فشار مالیات و اجاره همچنان روی کاسبهای سنتی هست!
پنجشنبه 29 بهمن 1394 07:31 ب.ظ
منظورم اسباب بازی فروشی های معمولی که تویش پر است از خرت و پرت و اسباب بازیهای بنجول نبود، اسباب بازی های درست حسابی، همراه با بازی فکری های طبقه بندی شده ی گروه های سنی، به اضافه ی کتاب های خوب، ترجیحا خارجی هایی که ترجمه شده اند، همراه با محیطی دلچسب برای بچه ها...
سرچ کنید پیدا میکنید.
سروش :
سپاسگزارم از پیگیری و توضیحتان. لطف میكنین.
پنجشنبه 29 بهمن 1394 07:25 ب.ظ
سلام عزیز دل!
از چون شمایی بعید است! مگر آنان که عرصه را بر ما شما تنگ کرده اند/می کنند، چه چیزی از شما بیشتر دارند؟!... یا شما چه کم دارید که تسلیم آنان بشوید. با فکر و تدبیر حتما می توان راه در پیش گرفته را رونق بخشید .حاضرم اثبات کنم این ادعا را ... محکم بایست و هر روز به این بیاندیش که چه کاری می توانی بکنی تا کاسبی است پر رونق تر شود.....
سروش :
هرای جان، خوشحال و سپاسگزارم از دلگرمیی كه میدهید. لیك اگر آنگونه كه شما میفرمایید باشد، ورشكستگی و تغییر شغل و... این روزها سكه ی بازار نبود.
پنجشنبه 29 بهمن 1394 05:46 ب.ظ
به فروشگاه تخصصی کودک هم فکر کنید، مثل اسباب بازیها و بازی فکری ها (غیر چینی البته) و کتاب. کتابهای خوب از انتشارات خوب کودک.
با محیط خوب و بچگانه و صندلی مخصوص کودکان و ....
من مطمئنم این مورد در شهر محل زندگی من میتونه درامد زا باشه و من به فکرشم، اما سرمایه شو ندارم.
سروش :
والا اسباب بازی فروش میشناسم كه تا نوروز گذشته تو صنف ما بود. این بینوا از شغل جدیدش هم نالانه! اما باشه، پرس و جو میكنم. خیلی سپاسگزارم كه به فكرین.
پنجشنبه 29 بهمن 1394 04:35 ب.ظ
سلام
با این همه خدمات جدیدی که آرایشگاهها ارایه میدن و این تب عروسک بودن بین خانمها، آرایشگری و فروش لوازم آرایش پررونق ترین کار در این اقتصاد رکودزده محسوب میشه اگر تو این کار هستید فعلا دست نگه دارید.
باهاتون موافقم دنیای امروز، خصوصا سرزمین امروز ما جای زحمت کشیدن و صبر کردن و دود چراغ خوردن و اعتبار کسب کردن و سرآخر رونق کسب و کار نیست...این روزها اگر یک شبه بارت را بستی، بستی...خوشبینانه نگاه کنیم در این روزها ایده بازارپسند مهمترین کلید برنده بودن در بازار است.
سروش :
مهرنگار گرامی، بیشتر دوستانی كه اینجا نظر گذاشتن، حرف شما ر میزنن اما من تو این كمتر از دو سال كه دارم مغازه داری میكنم، كم نبودن كسانی كه با سابقه ی كم یا زیاد، مغازه ر جمع كردن و از صنف آرایشی رفتن یا تغییر شغل دادن. و بیشتر از این بزرگواران، اونهایی استن كه به این صنف وارد شدن. من در مقیاس شهر خودم كه نگاه میكنم، برای چون منی این شغل به صرف نیست. از طرفی فروش جنس آرایشی تو خونه ها و آرایشگاه ها و... خیلی زیاد شده!!! چند نفر هستن كه از خود من جنس میگیرن كه ببرن تو آرایشگاهشون، مغازه شون، خونه شون، دوره های دوستانه شون، خوابگاهشون و... بفروشن. به اینها این شركتهایی كه مثلا اینترنتی كار میكنن و یا این شركتهایی كه زیرمجموعه میگیرن و هرمی استن و جنس آرایشی هم میفروشن ر اضافه كنین.
پنجشنبه 29 بهمن 1394 03:06 ب.ظ
سلام
حس کردم دارم یک متن مال قرن هشتم نهم می خونم
سروش :
پس من موفق بودم!
پنجشنبه 29 بهمن 1394 09:47 ق.ظ
فعلا دلالی کار پر در آمدی است!
دیروز یکی از کارمندهای یک سازمان مرتبط با کار ما زنگ زده که چند نفری هستن که لوازم و تجهیزات می خوان بخرن و از من خواستن که بهشون جای مطمئنی رو معرفی کنم، حالا من شما رو به کی شون معرفی میکنم، شما هم در عوض روی قیمت هاتون 25 درصد سود برای من اضافه کنید! یعنی روی یک خرید 25 میلیونی تقریبا 6 میلیون سود می خواست! اونم کارمند جایی که مردم بر پایه اعتماد بهش مراجعه می کنن!!
پول حلال در آوردن سخت شده
سروش :
سپاس از عنایت شما. ببخشین كه یادم نبود نظر دادین. بحث حوصله ر هم درك میكنم و برای خودم هم كم پیش نمیاد.
اگر فضای شفافی وجود داشت و احزابی بودند كه در این فضای شفاف با هم رقابت میكردند، اوضاع این قدر لجن نمیشد. امیدوارم این دو خط توضیح من اهانت به مقدسات و اقدام علیه امنیت ملی در شمار نیاد و در وبلاگ من بسته نشود و خودم را به عقوبت گناه نكرده گرفتار نشوم!
پنجشنبه 29 بهمن 1394 08:35 ق.ظ

نمیدونم برداشتم درست بوده یا نه؟
اینطورفکر کردم که شما باید فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی داشته باشید،با این حساب ،باید کار پررونقی باشه !جوونای ما هرجور شده پول وسایل آرایشی خودشون رو جور میکنن!
وتعجب کردم از اینکه گفتین :فروشگاهای بزرگ قیمت اجناسشون ارزون تره!!!!!معمولن برعکسه ماجرا!!!!
سروش :
درسته، فروشگاه آرایشی دارم. من البته با توجه به شهر خودم گفتم. فروشگاهی اخیرا باز شده تو شهر ما به نام ارزانسرای ... که بیشتر تو کار جنسهای بنجله. یعنی فهمیده که با قیمت پایین میتونه فروش زیادی داشته باشه. بی شک هیچ کدوم از محصولاتش در اصطلاح "مارک" نیست یا کیفیت بالا نداره. اما وقتی محصولات آرایشی هم میاره، دیگه شما فکرش ر بکنین. همه چیز تو این فروشگاههای بزرگ شهر ما هست. من از پارسال که تازه مغازه زده بودم و بیشتر جنس سلولزی (پوشک، دستمال و...) و شوینده داشتم، فهمیدم که هر چه شغل آدم تخصصیتر باشه، احتمال رقابت با دیگران کمتره. همون موقع وقتی میدیدم کنار خیابون و تو بازار روز هم دستمال و پوشک ر میفروشن و زیر قیمت هم قیمت میدن، فهمیدم که باید دنبال یک جنس دیگه باشم. و کم کم جنس آرایشی اضافه کردم و بعد کلا وارد این شغل شدم. تو همین شغل هم باز به این نتیجه رسیدم که هر چه محصول دم دستی تر و کم کیفیتتر و پرکاربردتر باشه، رقابت توش بیشتره و حتی فروشگاههای بزرگ از اون دست که گفتم میارنش و قیمتش هم افت میکنه و... تو این کار هم اگر بتونی تخصصیتر کار کنی، احتمال موفقیتت بیشتره. اما مسئله اینه که دست کم بازار شهر من کشش این مسئله ر نداره. اینجا عموما کم درآمد و یا نهایتا درآمد متوسط دارن و مسئله ی آرایش، در سبد هزینه های خیلی از خانوارها رقم ناچیزیه. طی همین چند ماه گذشته، چند فروشگاه آرایشی در مرکز شهر افتتاح شدن که دکور و جنس و جاشون بهتر و بالاتر از مغازه منه! وقتی میشنوی که فلانی، فقط صد میلیون تومن داده مغازه ش ر رهن کرده، میبینی که کل هزینه ای که تو از اول تا الان کردی، نصف این رقم بوده و میفهمی رقابت به مرور سختتر میشه.
چهارشنبه 28 بهمن 1394 04:09 ب.ظ
تعجب کردم از نوشته تان !!!! به نظرم این شغل جز موارد پر مشتری و پر درامد است این خصلت زیباترین بودن همچنان پر طرف دار است به نظرم شاید به روز نبودن سالن ها است که منجر به تعطیلیش میشود .
سروش :
موج گرامی، شاید شما در یك شهر بزرگ زندگی میكنید و محیطتان كمی متفاوت است. اینجا بیشك نسبت آرایشگر به جمعیت بیشتر از شهری مانند تهران است. از آن طرف هم اینجا درآمدها كمتر است و آن "خصلت زیباترین بودن" كه گفتید، اینجا كمتر مورد توجه است. همه ی اینها در كنار هم بازار كسادی را برای امثال من رقم میزند. در پاسخ یكی از دوستان هم اینجا گفتم؛ اكنون در هر كسبی تعدادی سود میكنند و بقیه یا در جا میزنند یا پسرفت میكنند.
چهارشنبه 28 بهمن 1394 02:43 ب.ظ
سلام
بنظرم کارهایی که این روزها پر رونق است و همیشه مشتری دارد کارهای فنی و تعمیراتی هست.چون همه نیاز دارند.بخصوص در زمینه هایی مثل برق.البته اگر اهل کار ی از این قبیل باشید یا عکاسی و اتلیه زدن.فکر میکنم یک دوره شش ماهه برای عکاسی از ارشاد یا فنی حرفه ای لازم باشد.
سروش :
سپاسگزارم از راهنمایی شما.
چهارشنبه 28 بهمن 1394 01:38 ب.ظ
چه متن سختی بود!
پست قبلی را خواندم، داغ داغ، منتها نظری نداشتم.
من آن گاوم یا گاوی که منم!؟؟
اتفاقا آرایشگاه های زنانه که این روزها و بخصوص روزهای آخر سال حسابی نانشان در روغن است...
کار نو؟؟؟ فکر ما به جایی نمی رسد.

این دولت چکار می کند پس؟
سروش :
بله، نخواستم مثل نوشته یخچال دم دستی باشه!
اونی که شما میگین هم قشنگه ولی "من آن گاوم" برای کسی که میخونه، دنباله داره.
الان در هر کسبی یک عده سود میکنن و پیش میرن، بقیه یا در جا میزنن یا پسرفت میکنن.
از خود دولت بپرسین خب!
چهارشنبه 28 بهمن 1394 12:46 ب.ظ
سروش :
ای بابا! باز كه شما ماتم گرفتین!
چهارشنبه 28 بهمن 1394 11:09 ق.ظ
نظرم بدون اسم ثبت شد
چهارشنبه 28 بهمن 1394 11:08 ق.ظ
سلام
متاسفانه دست در همه کارها زیاد شده و بازار حسابی خوابیده
وضعیت بدیه امیدوارم خدا خودش کمک کنه
سروش :
بله، منم امیدوارم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر