تبلیغات

آزادكیش - تغییر در نظام جهانی

نویسنده :سروش
تاریخ: پنجشنبه 8 بهمن 1394 09:17 ق.ظ
یكی از دغدغه های عمده ی بشریت امروز، افزایش جمعیت افسارگسیخته است. طرفه این كه این افزایش جمعیت در حوزه های جغرافیایی آفریقا، آسیای جنوبی، آسیای جنوب شرقی، خاورمیانه و... است كه همان جمعیت اندك اما بی كیفیت این مناطق هم، خود باری است بر دوش بشریت.
چند روز پیش داشتم به این نكته میاندیشیدم كه یك جمعیت آفریقایی كه افزایشش مایه ی نگرانی است، چقدر مصرف دارد؟ چقدر از منابع كره ی خاك و انرژی را به خود اختصاص میدهد؟ یك آمریكایی پرمصرف را در نظر بگیرید كه هر سال ممكن است گوشی موبایلش را عوض كند، چند دست لباس بخرد، چقدر مواد خوراكی مصرف كند و چقدر اسراف، هر چند سال یك ماشین بخرد، اصلا هر كدام از اعضای خانواده یك ماشین شخصی دارند و... و در ازایش از همان جمعیت آفریقایی مایه ی نگرانی، یك گروه مثلا 5نفره را در نظر بگیرید؛ در یك سال چقدر میخورند؟ چقدر پوشاك مصرف میكنند؟ چقدر مواد خوراكی مصرف و چقدر اسراف میكنند؟ اصلا ماشین دارند؟ و...
بی شك سهم یك آمریكایی میانگین، از سهم یك جمعیت چند نفری آفریقایی بیشتر است. حتی اگر یك نفر اروپایی باكلاس صرفه جو را در این مقایسه به جای آمریكایی پرمصرف بگذاریم، تنها نرخ تناسب است كه احتمالا تغییر میكند وگرنه اصل تناسب یك به چند همچنان برقرار است. میخواهم به این نتیجه برسم كه مسئله، فقط افزایش جمعیت و یا كیفیت الگوی مصرف نیست. فراتر از آن، انسان امروزی استاندارد و صرفه جو، نوع زندگیش مصرفی را باعث میشود كه وقتی در ابعاد جمعیتی حال حاضر بشر در نظر گرفته شود، فاجعه ای است كه تخریب و زیر و رو كردن زمین را در بر دارد.
یك گوشی موبایل كه ممكن است چند ده دلار بیشتر پولش نباشد، آب، نفت، مواد معدنی، انرژی و... بسیاری برای ساختنش صرف شده. یك لباس نیز چنین است. یك وعده ی غذایی نیز هم. اروپا و آمریكای شمالیی كه محیط زیستش پاكتر از بیشتر جاهای دنیا است و شهرهایش تمیز است، نمیتواند با انتقال بسیاری از صنایع و آلایندگیهایشان به كشورهای در حال توسعه گریبان خود را از باری كه بر دوش بشریت و محیط زیستش گذاشته است برهاند. مصرف عمده همچنان در همان كشورها است. اصلا اگر این مصرف نباشد، نظام اقتصاد كنونی جهانی و بازار آزاد -كه بر تولید و مصرف هر چه بیشتر استوار است- نمیتواند دوام یافت. شاید باید این نظام را تغییر داد تا روند اوضاع دگرگون شود. آن هم تغییری كه چشمه ی پیشرفت فنی و شاید پیشرفتهای دیگر بشر را كه از صدقه سر این نظام است، كور نكند.


ابزارک های وبلاگ

قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :