آزادكیش

نویسنده : سروش
تاریخ : دوشنبه 28 دی 1394 10:31 ق.ظ
سالها پیش، شبی در منزل دوستان سرم توی فیسبوك بود و با مجلسیان در باب اعتیاد قوم ایرانی به شبكه های اجتماعی همبحث گرمی داشتیم كه یكی از دوستان سخن ماندگاری ایراد فرمود (!) ؛ اگر خوشیها و ارتباطها و سرگرمیها در دنیای واقعیت دست یافتنیتر و بیشتر بود، مردم ما اینقدر در دنیای مجازی و شبكه های اجتماعی وقت صرف نمیكردند.*
از آن زمان دست كم چهار سال میگذرد. نمیدانم دنیای واقعیت چقدر تغییر كرده اما عالم مجازی جذابتر و پرجمعیتتر شده! اینستاگرام و واتس آپ و لاین و وایبر و تلگرام و... در این سالها به عرصه آمده اند و دیگر فیسبوك به عنوان یك شبكه اجتماعی -دست كم برای مردم دور و اطراف من- در حاشیه است!
در این مجال، رویِ نصیحت همگنان نیست، لكن دو نكته را یادآوری میكنم؛
1. گوشی و كامپیوتر و اینترنت و عالم مجازی، اگر حجم استفاده ی روزانه اش از دقایقی بیشتر شود، افسردگی میآورد. خودم تجربه اش كرده ام. همین وقفه های گاه گداری كه در به روز كردن وبلاگم پیش میآید، بیشتر از همین مسئله آب میخورد.
2. اینترنت و وسایل ارتباطی و شبكه های اجتماعی قدرت تشخیص درست و غلط را ندارند، همه رقم اخبار و اطلاعات -اعم از راست و دروغ و درست و اشتباه- در آنها یافت میشود و دست به دست میچرخد. ما كاربرانیم كه باید برای هر چه میبینیم و میشنویم دلیل و مدرك و سند بخواهیم تا باورش كنیم. مثلا از زمان راه افتادن اینترنت و به ویژه اس ام اس، سخنان حكیمانه و گاه كم مغزی از كوروش بزرگ و شریعتی نقل شده و بین كاربران میچرخند. حال آن كه خیلی از این جمله ها از كسان دیگر است و یا اصلا گوینده ی مشخصی هم ممكن است نداشته باشد. خیلی از اخباری كه در چنین فضاهایی منتشر میشوند نیز دروغند؛ سرمای طولانی مدت و چندین درجه ای زیر صفر زمستان امسال، مار دهها تنی كشف شده در رود آمازون، كودك سرطانی نیازمند كمك، شیری كه از یك بچه آهو مراقبت میكند و... . به كار بستن معیارهای عقل و علم و مستندبودن، باید در ما نهادینه شود. با آن كه در این وبلاگ فقط غر زده و تا كنون اندرز نداده ام، به همه دوستان نصیحت میكنم بیایید سختگیر باشیم و معیارهایمان را به كار بندیم. اخبار و اطلاعات بی سند و دروغ و اشتباه، خیلی حجمشان زیاد شده است.


*نقل به مضمون.


سه شنبه 29 دی 1394 01:42 ب.ظ
اینکه دیگه خیلی چندش آوره . البته تکنولوژی است دیگر شاید یک روزی دوباره این پست را نوشتید به همراه بو
سروش :

شوخی بود موج گرامی.
سه شنبه 29 دی 1394 01:27 ب.ظ
الان دانشمندان نوید این را داده اند که به زودی بو را میتوان از طریق این شبکه ها به همراه عکس هم ارسال کرد ..فکر کنید مثلا عکسی برایتان ارسال شود از یک دشت پر از گل با رایحه های خوش ...خیلی دلنشین خواهد بود ویا بوی خوش نان که یک روستای در خال پختن ان باشد ، البته متاسفانه این مورد اخر دیگر نایاب شده
سروش :
واقعا كه عالی میشود! یا مثلا همین پست "دستشویی" وبلاگم را اگر با این فناوری تقدیم میكردم، چه میشد!
سه شنبه 29 دی 1394 10:37 ق.ظ
باید پذیرفت که این قرن قرن انفجار شبکه های مجازی است و این اتفاق در تمام دنیا افتاده است وفقط مخصوص ایران نیست فقط نحو استفاده از ان شاید اندکی متفاوت باشد به نظرم ما باید فرهنگ استفاده صحیح از این شبکه ها را فرهنگ سازی کنیم وهر متنی را فوروارد نکنیم ویا هر خبری را باور نکنیم خداوند به انسان عقل داده به منظور تمیز دادن خوب از بد ، به همین دلیل فی نفسه خود این شبکه ها بسیار هم عالی هستن الان به راحتی میتوان با تک تک دوستان در هر جای دنیا ارتباط برقرار کرد .
سروش :
بله، موافقم.
دیروز یك لحظه فكر میكردم این توسعه ی جهان مجازی تا به كجاها خواهد كشید؟ مثلا به جای این كه یك مسافرت حقیقی برویم، به یك عالم مجازی سفر كنیم. تصورش برای انسان سخت است اما وقتی عالم مجازی هی نقشش پررنگتر میشود و برای انسان دست نیافتنیها، دست یافتنیتر میشوند، باید انتظار چیزهایی را داشت كه فعلا نمیتوانیم تصورشان را نیز در ذهن بیافرینیم!
سه شنبه 29 دی 1394 10:19 ق.ظ
سلام
با حرف دوستتون هم موافقم و هم نیستم!
روزهای تعطیل حال و هوای فیسبوک و این روزهاذسایر شبکه ها کاملا نشون میده کسانی که دورهمی های دوستانه و فامیلی دارند، تو شبکه پیداشون نمیشه،درواقع برخلاف اونچه که اغلب گفته میشه شبکه مجازی جایگزین روابط واقعی نشده، درد نبود روابط واقعی رو تسکین داده.
اما از این جهت موافق نیست با فرمایش دوستتون که دنیای واقعی اگر اجازه و هزینه هر نوع رابطه ای رو هم که البته شاید معقول و درست هم نباشه بده آدمها بده باز هم ظرفیت اتصال آدمها با حجم دنیای مجازی رو نداره...اون طور که تو دنیای مجازی آدمها میتونن همدیگه رو پیدا کنن تو دنیای واقعی امکانپذیر نیست.
ممنون که خواننده وبلاگم هستید.
سروش :
مهرنگار گرامی، در باب جمله آخرتون باید بگم "خواهش میكنم". دیگر این كه ای كاش یك بار نظرتون ر ویرایش میكردین. فهمیدن بعضی جمله ها سخته.
از اینها گذشته، فرمایش شما درسته اما منظور "حضور زیاده از اندازه" و "پرسه ی مدام" در شبكه های اجتماعیه.
سه شنبه 29 دی 1394 08:51 ق.ظ
سلام. چه قدر دوستتون حرف خوب و به جایی زده.
سروش :
بله، این مهندس كولیوند هر از گاهی چیزایی میگه "جالب".
سه شنبه 29 دی 1394 07:59 ق.ظ
درود

ایول پاییز!
تلگرام و لاین و ترک کرده..فقط توی اینستگرام می چرخه..چندتا وبلاگ رو می خونه..وبلاگش رو آپ می کنه..
و لابد کامنت هاشو تایید می کنه..برای دوستان کامنت می ذاره و کامنت می خونه پاسخ می ده..همین!
سروش :
بله علی اكبر خان، پس چی! پاییز با ما گشته، كارش درست شده!
دوشنبه 28 دی 1394 09:23 ب.ظ
سایتهای اینترنتی ایران که فاجعه ان. همش تبلیغ و آدم هر لحظه میتسه کامپیوترش ویروسی بشه. متاسفانه این روندیه که نه تنها در ایران در همه جا راه افتاده سرگرمی با اینترنت بیشتر از هم صحبتی شده. یه عکس دارم که هر کس نشسته پای لپ تاپ خودش و دو سه نفر هم پای موبایل !!!
سروش :
والا من هم كمتر با سایتهای خارجی سر و كار دارم و هم دقت نكردم اما شك ندارم كه اینجا، تبلیغات به شكل خیلی آزاردهنده ای از سر و كول ما بالا میرن!
بله، كاملا حق با شماست. همه تو گوشی خودشونن!
دوشنبه 28 دی 1394 07:00 ب.ظ
من هم تایید می کنم که با آگاهی به اثر افسردگی و سایر مضرات اینترنت، سخته ازش جدا شدن .
بارها خواستم دیگه ننویسم، اما موفق نشدم.
با این اوصاف ،ما حق نداری به بچه هامون سخت بگیریم که وقتشان رو زیاد روی تبلت و بازی های کامپیوتری و .....میذارن.
سروش :
اصلا ننوشتن و به كل تحریم كردن ر موافق نیستم اما این كه حق نداریم فرزندانمون ر از كاری كه خودمون میكنیم باز بداریم، كاملا موافقم. اصلا میگن به جای گفتن بایدها و نبایدها، باید اونها ر با رفتار خودمون به بچه ها بیاموزیم. یعنی خودمون باید رعایت كنیم.
دوشنبه 28 دی 1394 10:44 ق.ظ
راستی اینکه برای نقل قول ستاره زده اید و در پاورقی توضیحش داده اید، نشانه ی امانت داری شماست.
سروش :
خوشحالم از این كه شما به این نكته اشاره میكنین. امیدوارم همین گونه كه شما میگین باشه. و اگر باشه، باریك بینی شما ر میرسونه.
كلا به دقیق بودن خیلی ایمان دارم.
دوشنبه 28 دی 1394 10:42 ق.ظ
سلام بابت این پست ممنون.
گوشزد به جایی است.
سروش :
خواهش میكنم. لطف دارین.
دوشنبه 28 دی 1394 10:28 ق.ظ
سلام
دقیقا با نظر شما موافقم.
من هم به دلایلی که شما فرمودید تقریبا یک ماهی میشه که تلگرام و لاین ...را از رو گوشیم حذف کردم و فقط تو اینستا می چرخم گاهی!
و چندتا وبلاگ هم هست که می خونم و وبلاگ خودمو گاهی آپ میکنم.
در کل اعتیاد به اینترنت بد دردیه از تمام اعتیادها بدتره به نظرم.
شنبه هم تصمیم گرفتم یه هفته نیام نت که از همین تریبون اعلام میکنم شکست خوردم.
ولی تصمیم گرفتم کمتر وقتمو صرف دنیای جذاب مجازی کنم.
ممنون که با این پست بهم گوشزد کردین.موضوع مهمیه اتفاقا...
سروش :
إإإإ پاییز جان، شما كه بازگشت پیش از موعد داشتی به میادین! خوبه خودتون اعتراف كردین وگرنه به شك میافتادم كه شاید من متن وبلاگتون ر درست متوجه نشده بودم!
من از اونجا كه بیشتر ساعات روز تو مغازه ام و بازار هم كساده، وقت برای اینترنت گردی زیاد دارم و متأسفانه بهش اعتیاد هم پیدا كردم. گاهی مقاله های خوبی میخونم یا چیزهایی مینویسم یا با دوستان مجازی در حد معقول رفت و آمد میكنم اما خیلیاش دیگه زیاده از حده. هم اثرات افسرده كننده داره، هم احساس میكنم وقتم ر تلف میكنم. دوست دارم كتاب بخونم و گاهی هم میخونم اما واقعا این اینترنت وسوسه انگیزه!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر