تبلیغات
آزادكیش - دغدغه

آزادكیش

نویسنده : سروش
تاریخ : شنبه 28 آذر 1394 11:01 ق.ظ
از همان بچگی دغدغه ی ضایع شدن حقمان را داشتیم. وقتی میرفتیم نانوایی، هم بهمان سپرده بودند و هم خودمان میدانستیم كه باید حواسمان جمع باشد، كسی نوبتمان را نگیرد! در همه كارهایمان تقریبا این حساسیت وجود داشت. اكنون اگر چه صفهای نانواییها منظمتر شده اما فشار زندگی، رقابت را شدیدتر كرده و حواسمان را بیشتر جمع میكنیم. مثلا در رانندگی تمام تلاشمان را میكنیم كه یك وقت كسی زودتر از ما از چراغ سبز نگذرد. در چهارراه كه میخواهم مستقیم برویم و حق تقدم با ما است، باید سرعت عمل به خرج دهیم تا یك وقت ماشین خط مخالف زودتر نپیچد و برای ثانیه ای راهمان را بند نیاورد و پیوستگیمان را نگسلد. یا در میدان، یك وقت آنهایی كه ما بر ایشان مقدمیم، جلو نزنند. به فروشگاهی میرویم كه چند مشتری سر دخلش منتظر حساب كتابند. صف و ترتیب در ذات فرهنگ ما نیست و اصلا هم دلمان نمیخواهد كسی كه دیرتر از ما آمده، زودتر كارش راه بیافتد و حق هم داریم. هنگام سوار شدن به اتوبوس برون شهری، دغدغه داریم كه صندلیمان با بلیطمان تطابق كند و كس دیگری جایمان ننشسته باشد یا ننشانده باشندش. در یك استخدام اگر نمره مان خوب باشد و شرایطمان مناسب، خاطرمان مشوش است كه نكند دیگری را جایگزینمان كنند.
اینها همه آن روی سكه ای استند كه روی دیگرش، شهوتِ خوردن و پایمال كردن حق و نوبت دیگران است.
اما شاهكار ما آنجاست كه برعكس همه ی آن چیزها، وقتی چند نفریم و از یك در میخواهیم بگذریم، خیلی حواسمان جمع است كه مبادا زودتر از دیگران بگذریم. نهایت مروت خود را در چنین مسائل بی اهمیتی به خرج میدهیم.


دوشنبه 30 آذر 1394 09:38 ق.ظ
سلام. شاید حق داریم که اینقدر دغدغه حقمون رو داریم...یحتمل حافه تاریخی ملتمون خوبه...
سروش :
اصل نكته هم به گمانم همینه كه شما میفرمایین.
یکشنبه 29 آذر 1394 08:40 ق.ظ
به نظر من برمیگرده به روحیه مهر طلبی ما و اگر بخواهم کمی بی انصافی کنم متظاهر بودن ما
سروش :
موج عزیز، ای كاش در رابطه با ربط قضیه توضیح بدی.
یکشنبه 29 آذر 1394 06:49 ق.ظ
درود
به نظر من هنجارشکنی,قانون گریزی,قانون شکنی,وبداخلاقی های اجتمائى وسیاسى وحتى اقتصادى اعم از كلاهبردارى رانت ورشوه وفساد و ...همه از یك نوع اند وبهم وابسته اند .وقتى در جامعه اى تبعیض افزایش یابد كم كم رشوه ورانت خوارى تصاعد گونه افزایش خواهد یافت باالطبع بداخلاقی های اقتصادی بداخلاقی های سیاسی به دنبال خواهد داشت وسپس مردم که ((الناس علی دین ملوکهم)) در برخوردهای اجتمائى چون به بالادست نگاه میکنند وانجا را قانون شکن میبینند دیگر قانون وهنجار را محلی از اعراب نخواهند دانست .
چند روز پیش فردی از کارگران کارخانه به من گفت کنتور منزلم را دستکاری کرده ام ودیگر پول گاز برایم نمیاید .من هم روی منبر رفتم وشروع به نصیحت کردم ک این کار درستی نیست وحق ملت ضایع میشود اما او درجوابم گفت;مطمئن باش سه هزار میلیارد تومن دزدی نمیکنم ؟؟؟من هم دیگر چیزی نگفتم چون مطمئن بودم بی اثر خواهد بود
وقتى در کشور ما هیچ چیز سرجایش نیست چرا من باشم!!!
سروش :
سلمان جان، این كه از عبارت "بد اخلاقی" برای عنوانها بهره میبری، مرا یاد مقام معظم رهبری میاندازی.
دیگر این كه این دستكاری كنتور را و توجیه كردنش را نزد كسانی دیده ام كه شاخ درآورده ام. كسانی كه داعیه غم مردم و فرهنگ و اصلاح دارند.
شنبه 28 آذر 1394 07:11 ب.ظ
از اون جایی ملتی اهل افراط و تفریطیم، میترسم که روزی برسر اینکه چه کسی اول حرکت کند و برود تعارف کنیم!
سروش :
راهبندان، این بار به این علت!
شنبه 28 آذر 1394 01:43 ب.ظ
سلام
درست خواهد شد اما به نظرم صد سال دیگه حتی اگر از خودمان شروع کنیم
سروش :
ای كاش معرفی میكردین. همین الانش هم بهتر شده در برخی جهات.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر