آزادكیش

نویسنده : سروش
تاریخ : دوشنبه 23 آذر 1394 05:34 ب.ظ
گویا اخیرا در خمینی شهر اصفهان، خانواده ای كودك پنج ساله شان را به بیمارستان میبرند تا زخم صورتش بخیه شود. پس از پایان عملیات، خانواده پولی برای پرداخت دستمزد عملیات پزشكی ندارد. پزشك و پرستار مربوطه هم بخیه ها را باز میكنند. این داستان كه از درستی و دقت آن بیخبرم (!) گویا در شبكه های اجتماعی دست به دست میچرخد و احساسات و افكار را علیه كادر پزشكی یاد شده و كل دستگاه پزشكی و بهداشتی كشور میشوراند. مسئولان یكی پس از دیگری سینه چاك كرده و گریبان دریده و به میدان آمده و عوامل عمل یادشده را سیاست كرده و وعده ی پیگیری و تنبیه میدهند تا مرحمی باشند بر افكار عمومی ماتم زده ی مردم همیشه در صحنه.
انصافا نقش این شبكه های مجازیِ فسادگستر كه یا فیلتر شده اند یا خواهند شد، در افشای این قضیه و ایجاد فشار افكار عمومی برای پیگیری و پاسخگویی مسئولان، آفرین دارد. اما ای مردم، آی مسئولان، یكی به من بگوید از نظر قانون یا دست كم دستورالعملی كه اجرا میشود، جور آن خانواده ی ناتوان از پرداخت هزینه های درمان را كه باید میكشید؟ شاید من اگر جای آن پزشك و پرستار بودم، از جیب مبارك جور چنین بیماری را میكشیدم اما اگر منِ نوعی نخواهم چنین كاری بكنم، چه كسی مسئله را حل خواهد كرد؟ یا چگونه حل خواهد شد؟ اگر دلی میسوزانیم و تلاشی میكنیم، آیا در درجه ی اول نباید در این راستا باشد كه قانون یا دستورالعمل بیمارستانها و درمانگاهها در مواجهه با بیماران ناتوانِ مالی اصلاح شود؟ آیا همه ی كاسه و كوزه را باید سر كادر پزشكیی شكست كه با واكنشی ناهنجار میخواسته آب رفته را به جوی بازگرداند؟
با چنین وضع فرهنگی و اقتصادیی كه ما داریم، آیا یك درصد هم احتمال نمیدهیم خانواده ی مذكور میتوانسته یك جوری این پول را فراهم كند اما خواسته سوء استفاده كند؟ و شاید كادر پزشكی مورد شماتت ما، این گونه میخواسته این خانواده را مجبور به پرداخت كند. اگر چه روش اخلاقیی نبوده اما مگر در این طرف ماجرا (مردم و دریافت كنندگان خدمات) راستی و درستی موج میزند؟ اگر یك خانواده ایرانی، این جا و به این شكل از زیر بار هزینه ی عملیات پزشكی در برود، در جاهای دیگر همّ خود را صرف چنین سوء استفاده هایی نخواهد كرد؟ مگر نه این كه جستجوی چیز مفت و ریاكاری و سواری گرفتن از هر كار راه اندازی و نیت خیری، از ویژگیهای روح پلید ایرانی است؟ وقتی حسن خلق و مماشات و ملایمت و مسئولیت پذیری انسانی (و نه لزوما قانونی)، ارباب رجوع را جری میكند و تو را بدهكار، چگونه وجدانت تو را ملزم میكند كه رفتار انسانی داشته باشی؟ چگونه میتوانی بره ی پاكدلی باشی و چرا سگ نباشی وقتی ارباب رجوعهایت عموما گرگ و كفتارند؟


لینک های مرتبط: لینك خبر
چهارشنبه 25 آذر 1394 11:51 ق.ظ
اینجا به هر دلیلی به هر درمانگاه و بیمارستانی مراجعه کنی در اسرع وقت بستری میشی و کلی پرستار و دکتر میریزن بالای سرت. برای کوچکترین کسالت هم حداقل 1 ساعت بستری میکننت که مطمئن بشن مشکلی نیست. نهایتا که مرخص میشی فقط شماره ملی و آدرست رو میگیرن. چند هفته بعد یه قبض تپل مپل میاد در خونه ات. بسته به نوع بیمه ای که داری باید درصدی از اون قبض رو تا یه تاریخ معلوم پرداخت کنی. حالا اگه شما مهاجر غیر قانونی بدون شماره ملی باشی هیچ دسترسی به شما نیست. این وسط پول رو کی میده؟ : پول رو از قشر ثروتمند میگیرن. چه جوری؟ با گرونتر حساب کردن همون خدمات برای ثروتمندا. مثلا یه سی تی اسکن که معمولا 500 دلاره واسه ثروتمندا 2000 دلار میشه... تبعیض محسوس و دردناکیه.. و اسمش
سروش :
گویا اونجا هم راه حل درستی برای این مسئله وجود نداره!
سه شنبه 24 آذر 1394 06:32 ب.ظ
همیشه کودکان جور ندانم کاری ها را می کشند...چه کار پدر و مادر تحریک آمیز و زشت بوده و چه کار پزشک و پرستار بی رحمانه و غیر انسانی!در این میان کودک بیچاره با چانه ی زخمی وارد شد و با چانه ای ناسور و سوزن خورده خارج شد!
چرا وقتی توانایی مالی نداری بچه دار میشی!!!!!
سروش :
شما هم قلم خوبی دارین ها. چرا نمینویسین و وبلاگ درست نمیكنین؟!
سه شنبه 24 آذر 1394 03:01 ب.ظ
سال گذشته ماجرایی برای من اتفاق افتاد که در یکیی از پستها نوشتم.با سردرد شدید,استفراغ وفشار خون 18 به اورژانس یکی از بیمارستانها مراجعه کردم.پول ویزیت را اول گرفتند و بعد گفتن باید اسکن مغز بگیرم و حواله به بیمارستانی دیگر.انجا گفتند تا بستری نشوید هیچ کاری نمیکنیم.یک میلیون و نیم واریز کردیم برای بستری شدن بعد گفتن جا نداریم فردا بیایید پولتان را پس بگیرید.سومین بیمارستانابتدا پول ویزیت را گرفتند بعد گفتند قبض بگیرید 'امپول بخرید تا امپول مسکن تزریق کنند.
یعنی همه جا اول پول میگیرند.
ازسو استفاده مردم هم میتوانم ده ها صفحه از تجربیات شخصی ام بنویسم.
سروش :
حالا این اول پول گرفتنها نوش جانشان، چرا در قبال پولی كه میگیرند پاسخگو نیستند؟ چرا اول پول میگیرند و بعد میگویند جا نداریم و بعدش با یك روز دیركرد پول مردم را میدهند؟ در و تخته با هم جور شده ایم ها! از سوء استفاده مردم لطفا یك پست بگذارید. سپاسگزارم.
سه شنبه 24 آذر 1394 11:11 ق.ظ
جانا سخن از زبان ما میگویی واقعا متاسفم برای عده ای که مورد را دستاویزی کردن برای جوک ساختن و .... من نمیخواهم بگویم کادر پزشکی مبرا از هر نوع عیبی هستن در هر قشری امکان بد اخلاقی وجود دارد ولی من یک سوال از افکار عمومی دارم به جرات میتوان گفت تقریبا هفتاد درصد کادر پزشکی را بانوان تشکیل میدهند به نظر شما یعنی در این کادر هفتاد درصدی هیچ بانوی پیدا نشده که صدو پنجاه هزار تومان پول را پرداخت کند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/ فقط بانوان را گفتم چون روحیه لطیف تری دارن خصوصا که پای یک کودک در میان باشد
سروش :
همان گونه كه یكی از دوستان در بخش نظرها اشاره كردن، بعیده كه عمل زشت باز كردن بخیه های تازه زده شده، فقط به خاطر بی پولی خانواده ی بیمار بوده باشه.
سه شنبه 24 آذر 1394 08:56 ق.ظ
همسر من پزشکه، وقتی شنید گفت پزشکی که وجدان داشته باشه چنین کاری نمیکنه، ولی بعد که منطقی بررسی کردیم با توجه به تجربه ای که همسرم در برخورد با بیماران اورژانس داره گفت که مطمئمنا توهین و فحاشی در کار بوده که نهایتا به این عمل رسیده، واقعیت اینه که هیچ چیزی نمیتونه بی رحمی اون افراد رو توجیه کنه اما مردم هم حسابی گرگ شدن!
سروش :
هرای گرامی در نظرهای همین پست گفت كه حتی اجازه ی دفاع به پزشك و پرستار ماجرا داده نشده. تجربه ی همسر شما برای افكار عمومی راهگشاست.
سه شنبه 24 آذر 1394 08:32 ق.ظ
سلام شوهر من هم تا شنید حرف شما رو زد
سروش :
ای دوست، سپاس از حضور مختصر و مفید شما. ای كاش نشانی از خودتان بگذارید تا دید شما را بازدیدی پس دهم.
سه شنبه 24 آذر 1394 07:58 ق.ظ
سروش عزیز برای پست قبلی ات کلی نوشتم و پرید و حوصله دوباره نویسی نداشتم مرا ببخشید.
سروش :
خیال حوصله ی بحر میپزد هیهات...
سه شنبه 24 آذر 1394 07:57 ق.ظ
درود
در هر شغل و پیشه ای هم انسان های خوب و دلسوز داریم و هم انسانهای پلید و زشتکار که فقط به پول فکر می کنند. حرفه پزشکی هم از این گفته استثنا نیست به عبارتی همه را نمی توان به یک چوب راند. هم پزشک انسان دوست داریم و هم پزشک انسان پوست!!
هردو نوع پزشک هم برای من نوعی تجربه شده که مجال توضیح اش در اینجا نیست.
سروش :
بله. به گمانم تا همین چند سال پیش حرفه ی پزشكی نزد افكار عمومی از شرافتی برخوردار بود اما گویا این عرصه نیز به دیگران پیوست. و من گمان میكردم كه لوكس و گران بودن خدمات پزشكی رهاورد این چند ساله اخیره. اما كمی كه تاریخ میخوانی و میفهمی در همه ی تاریخ، جز دنیای معاصر، پزشكی و درمان مربوط به طبقات بالای جامعه بوده، میفهمی كه چند دهه ی گذشته ر در تاریخ پزشكی مملكتمان باید جور دیگر تفسیر كرد.
سه شنبه 24 آذر 1394 12:24 ق.ظ
سلام
راستش منم مثل اکثریت ، وقتی شنیدم دچار احساسات شدم و گفتم چرا نباید این موارد به رایگان درمان بشن ؟
ولی بعد که به خودم مسلط شدم گفتم آیا واقعا روزی چند مورد اینچنینی به بیمارستانها مراجعه میکنن و آیا اینقدر توان مالی هست که همه رو بصورت رایگان درمان کنند ؟

ولی از این منظر بهش نگاه نکرده بودم که چند درصد هم ممکنه خانواده اون بچه نقش بازی کرده باشن ..شاید ..

نمیدونم
اینجور وقتها قضاوت سخت میشه ..
سروش :
بله، دقیقا. سوء استفاده و نقش بازی كردن خانواده بچه هم میتونه یك احتمال باشه. اما بی شك اگر مجالش باشه، سوء استفاده و سواری گرفتن تو ذات فرهنگ ماست. دست كم در حال حاضر.
دوشنبه 23 آذر 1394 07:57 ب.ظ
جامعه احساساتی ما که علیل احساسات نا بجای خود است، در مواجهه با اینگونه پدیده ها فقط و فقط دچار هیجان می شود و وقتی هیجان مستولس شد عقل از سر آدم می پرد. در این واقعه هم کمتر تحلیل علقلانه مشاهده شد. ضمن اینکه به پزشک و پرستار بیچاره هیچ فرصت دفاع یا توضیح مسأله داده نشد، و اینگونه احترام و شخصیت پزشکی دود هوا شد!
فکر می کنم نوشتن این پست و ابراز نظراتی از این دست هم حساسیت ها را برانگیزد.
سروش :
این كه به كادر پزشكی اجازه ی دفاع داده نشد، خیلی عیب بزرگی است.
حساسیت چه كسانی یا گروهی؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر