تبلیغات

آزادكیش - گرگ و كفتار

نویسنده :سروش
تاریخ: دوشنبه 23 آذر 1394 04:34 ب.ظ
گویا اخیرا در خمینی شهر اصفهان، خانواده ای كودك پنج ساله شان را به بیمارستان میبرند تا زخم صورتش بخیه شود. پس از پایان عملیات، خانواده پولی برای پرداخت دستمزد عملیات پزشكی ندارد. پزشك و پرستار مربوطه هم بخیه ها را باز میكنند. این داستان كه از درستی و دقت آن بیخبرم (!) گویا در شبكه های اجتماعی دست به دست میچرخد و احساسات و افكار را علیه كادر پزشكی یاد شده و كل دستگاه پزشكی و بهداشتی كشور میشوراند. مسئولان یكی پس از دیگری سینه چاك كرده و گریبان دریده و به میدان آمده و عوامل عمل یادشده را سیاست كرده و وعده ی پیگیری و تنبیه میدهند تا مرحمی باشند بر افكار عمومی ماتم زده ی مردم همیشه در صحنه.
انصافا نقش این شبكه های مجازیِ فسادگستر كه یا فیلتر شده اند یا خواهند شد، در افشای این قضیه و ایجاد فشار افكار عمومی برای پیگیری و پاسخگویی مسئولان، آفرین دارد. اما ای مردم، آی مسئولان، یكی به من بگوید از نظر قانون یا دست كم دستورالعملی كه اجرا میشود، جور آن خانواده ی ناتوان از پرداخت هزینه های درمان را كه باید میكشید؟ شاید من اگر جای آن پزشك و پرستار بودم، از جیب مبارك جور چنین بیماری را میكشیدم اما اگر منِ نوعی نخواهم چنین كاری بكنم، چه كسی مسئله را حل خواهد كرد؟ یا چگونه حل خواهد شد؟ اگر دلی میسوزانیم و تلاشی میكنیم، آیا در درجه ی اول نباید در این راستا باشد كه قانون یا دستورالعمل بیمارستانها و درمانگاهها در مواجهه با بیماران ناتوانِ مالی اصلاح شود؟ آیا همه ی كاسه و كوزه را باید سر كادر پزشكیی شكست كه با واكنشی ناهنجار میخواسته آب رفته را به جوی بازگرداند؟
با چنین وضع فرهنگی و اقتصادیی كه ما داریم، آیا یك درصد هم احتمال نمیدهیم خانواده ی مذكور میتوانسته یك جوری این پول را فراهم كند اما خواسته سوء استفاده كند؟ و شاید كادر پزشكی مورد شماتت ما، این گونه میخواسته این خانواده را مجبور به پرداخت كند. اگر چه روش اخلاقیی نبوده اما مگر در این طرف ماجرا (مردم و دریافت كنندگان خدمات) راستی و درستی موج میزند؟ اگر یك خانواده ایرانی، این جا و به این شكل از زیر بار هزینه ی عملیات پزشكی در برود، در جاهای دیگر همّ خود را صرف چنین سوء استفاده هایی نخواهد كرد؟ مگر نه این كه جستجوی چیز مفت و ریاكاری و سواری گرفتن از هر كار راه اندازی و نیت خیری، از ویژگیهای روح پلید ایرانی است؟ وقتی حسن خلق و مماشات و ملایمت و مسئولیت پذیری انسانی (و نه لزوما قانونی)، ارباب رجوع را جری میكند و تو را بدهكار، چگونه وجدانت تو را ملزم میكند كه رفتار انسانی داشته باشی؟ چگونه میتوانی بره ی پاكدلی باشی و چرا سگ نباشی وقتی ارباب رجوعهایت عموما گرگ و كفتارند؟


دنبالک ها: لینك خبر
ابزارک های وبلاگ

قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :