تبلیغات

آزادكیش - انتقاد

نویسنده :سروش
تاریخ: دوشنبه 16 آذر 1394 10:00 ق.ظ

نوشته ای است از "هرای" عزیز، مدیر وبلاگ "قوچان و این روزهایش" كه در فهرست پیوندهای وبلاگ من هستند. انتقادی كه در این نوشته مطرح شده، نخست در یك نظر خصوصی در مورد نوشته ی "گوز خر" (http://azadkish.mihanblog.com/post/152) با من در میان گذاشته شد. قرار من و هرای بر این شد كه ایشان نظرشان را مبسوط بنگارند و من در وبلاگم منتشر كنم تا به بحث دوستان گذارده شود. از دوستانی كه این نوشته را میخوانند، درخواست میكنم نظر خود را نیز بنویسند. با سپاس، سروش.

***
عریانی زبان چه فایده ای دارد؟

سوژه از اینجا جان گرفت که به سروش عزیز این انتقاد را وارد دانستم که بی پرده حرف می زند و گاه در بیان منظور خود نوشتار را تا حد محاوره کوچه بازاری فرو می کاهد. و جناب ایشان به تحری فرا خواند و پیشنهاد بنده را به خودم بازگرداند که پستی بنویسیم و در معرض آراء  دیگر دوستان بگذاریمش. این نوشته از باب امتثال امر جناب ایشان است.

 شک نیست که زبان، هرچه در بیان و انتقال معناهای مورد نظر شفاف و به دور از پیرایه ها و زوائد و حشویات باشد، در کارکرد خود، موفق تر خواهد بود. یک عیب یا آسیب جدی که متوجه زبان فارسی است، همین پنهان گویی و کنایه آمیزی و در لفافه حرف زدن است. این همه درست.

اما به گمان من، عریانی زبان غیر از شفافیت است. شاید بشود گفت شفافیت یعنی رساندن واضح منظور است، ولی عریانی یعنی بدون پردگی حرف زدن است. در محاورات روز مره هم این حال، مکرر پیش می آید که گاه خاطر مخاب یا ناظر بیرونی را شاید بیازارد حتی. آدمی هر معنا و بیان را به صور گوناگون می تواند بیان کند، مهم این است که کارکرد اصلی زبان-در سطحی- که همانان انتقال معنا است، به آسان یاب ترین و کوتاه ترین وجه انجام بشود. ولی چه ضرورتی دارد -حتی برای شفافیت- زبان را دچار رکاکت کنیم؟!

اشاره کنم که هر کلمه باصطلاح رکیک، به محض ورود به هستی در یک نوشته رکیک نیست. این، بستگی دارد که چه کسی؟ در چه موقعیتی؟ با کدام هنجار زبانی حرف می زند؟  من نمی گویم  مثلا در یک داستان همه شخصیت ها مثل هم حرف بزنند! ولی می توانم بگویم که در زبان معیار پارسی، نمی توان هنجار ها را به این راحتی شکست و هرجور اصطلاح یا واژه  دلخواه را به کار آورد حتی اگر در بیان قصه موضوعیت داشته باشند.... به گمانم این را از بیهقی و فردوسی می توان و باید آموخت...نمایش نظرات 1 تا 30
ابزارک های وبلاگ

قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :