تبلیغات

آزادكیش - نامحدود

نویسنده :سروش
تاریخ: چهارشنبه 4 آذر 1394 12:07 ب.ظ
همسرم تشویقم كرد كه بسته شارژ نامحدود یك ماهه از همراه اول بگیرم. آخر تماسهای تلفنی من زیاد است و مصرف شارژم بالا. خودش چند روز پیش این بسته را فعال كرده بود و با كسر 6900تومان از حسابش، یك ماه مكالمه ی نامحدود با خطهای همراه اول و تلفن ثابت دریافت كرده بود. دیشب رمز شارژ نامحدود را زدیم و پیام برایم آمد كه مبلغ 21200تومان كسر خواهد شد و اعتبار خط شما كم است (اعتبارم كمتر از 9000تومان بود)! چند بار زدیم و همین پیام به گوشیم میآمد. با همسرم، نیم شوخی، نیم جدی، گفتیم شاید همراه اول میداند كه مصرف من بالاست، برای همین مبلغ را بالا برده!
امروز از 118 تهران تلفن چهاررقمی همراه اول را گرفتم و زنگ زدم. پس از آن كه در پیچ و خمهای تلفن گویای همراه اول، دو بار به بن بست خوردم و سپس گم شدم، كلید صفر را زدم تا با كاربر گفتگو كنم. كاربر گرامی همراه اول نیز پس از شنیدن درد دل من، فرمودند كه نرم افزار از مكالمات گذشته ی شما میانگین میگیرد و بر اساس همان مبلغ مورد نیاز برای فعالسازی شارژ نامحدود را به شما اعلام میكند. و ادامه داد كه حتما مصرف شارژ شما نسبت به همسرتان بالاتر بوده كه همراه اول از ایشان مبلغ كمتری را كسر كرده و از شما بیشتر خواسته. در نهایت شگفت زدگی گفتم: مكالمه نامحدود است و هر كسی میتواند یك ماه تمام، هر چقدر خواست مكالمه كند، حالا همراه اول به كسی كه كمتر خرید داشته و كمتر به همراه اول سود رسانده، با هزینه ی كمتر این امتیاز را میدهد و از منی كه سالها مشتری پرمصرفی بوده و استم و سود بیشتری به همراه اول میرسانم، هزینه ی بیشتری میطلبد! این یعنی تبعیض. آن هم تبعیض به نفع مشتری ضعیفتر كه سود كمتری به شركت شما رسانده.
كاربر گرامی و مودب، باز هم استدلال گذشته اش را تكرار كرد و ناچار خداحافظی كردم و بی وقفه به همسرم زنگ زدم تا موضوع را به اطلاعش برسانم بلكه بار شگفت زدگی را با هم تقسیم كرده باشیم! فهمیدیم نیت همراه اول این بوده كه مشتریهای كم مصرفش را كمی دست به جیب كند و خدا بدهد بركت. همینطور فهمیدیم كه راست میگویند كه شركتهای مخابراتی یك هزینه ی اولیه ی سخت افزاری میكنند و بعدش دیگر میشود هزینه ی برقِ روشن بودن دستگاههایشان. چرا كه در مملكتی كه آنچه مفت باشد، نهایت استفاده ازش میشود* و كسی طرح مكالمه ی نامحدود را نیم خورده رها نخواهد كرد، اگر مكالمه ی كاربران برای همراه اول هزینه داشت، یا دست كم هزینه ی درخور حساب و كتاب داشت، از مشتریان كم مصرفتر، كمتر مطالبه نمیكردند.
آری، به همین راحتی. یك بسته ی یكسان به من و شما و دیگری میفروشند اما برای هر كسی نرخش متفاوت است. بستگی دارد كه همراه اول ارزیابیش از جیب شما چقدر باشد. هر چه پرپولتر، گرانتر. من كه اسم این كار را دزدی و تبعیض نمیگذارم اما نظر دیگران هم محترم است.


*به قول ما بژنوردیها؛ مفت باشه، كفت (كوفت) باشه.


ابزارک های وبلاگ

قالب وبلاگ

  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :